Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD Başkanı Joe Biden’ın Miami’de çöken apartman nedeniyle bu bölgeye bir ziyaret gerçekleştirebileceğini belirten Ediz Tiyanşan, çöken binada hâlâ 150’ye yakın kişinin bulunabileceğinin düşünüldüğünü kaydetti.

Kurtarma çalışmalarında beşinci güne girildiğini ve umutların yavaş yavaş söndüğünü ifade eden Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Pazartesi günü bir kişinin cansız bedenine rastlandı ve hayatını kaybedenlerin sayısı 10’a yükseldi. Ancak 150’den fazla kişi enkazın altında olabilir. Ne yazık ki, bu hafta her gün yağmurlu görünüyor ve bunun da önümüzdeki günlerde kurtarma çalışmana olumsuz yansıyacağı bildiriliyor. Biden’ın ziyareti önemli olacak.

FACEBOOK DAVASI

Facebook ciddi bir zafer kazandı. Facebook’a karşı çok ciddi bir mahkeme vardı. Ülke genelinde 50 eyalet içinden tam 40’ı Facebook’a karşı ortak bir dava açmıştı ve Facebook’u tekelcilikle suçlamıştı. Facebook, Instagram’ı ve Whatsapp’ı satın almıştı.

Aylar süren davanın ardından yargıç yeterli kanıt olmadığını iddia etti ve dava düştü. Önümüzdeki 30 gün içinde Ticaret Komisyonu’nun davayı temyize taşıma yetkisi var. Ancak dava sonucu Facebook’un borsa değerini oldukça yükseltti. Şirketin piyasa değerinin ilk kez 1 trilyon dolara çıktığı da görüldü.

DELTA VARYANTI ABD’DE DİĞER TÜREVLERDEN HIZLI BİR ŞEKİLDE YAYILIYOR

ABD’de aşılanmada çok ciddi bir ilerleme kaydedildi. Vaka oranları ulusal seviyede düştü. Ancak çok ciddi bir tehditle karşı karşıya. Delta varyantı şu anda ABD’de diğer türevlerden hızlı bir şekilde yayılıyor. Çok daha bulaşıcı olduğu söyleniyor.

Los Angeles’ta şimdiden bunun örneklerini görmeye başladık. Şehir içinde 123 kişi bulundu Delta virüsüne yakalanan bunların da 110’u aşılanmamış insanlar. 13 kişi ise her iki doz aşısını olan insanlardan oluşuyor. Fakat şöyle bir fark var; aşısını olup da virüse yakalananların hastaneye kaldırılacak kadar ciddi bir hastalığa yakalanmadığını ve aşı olan insanların en bulaşıcı türevde dahi ciddi bir tehlikeyle yüzleşmediğini görüyoruz.

Delta varyantı nedeniyle Los Angeles sakinlerine yeniden maske takma tavsiyesi geldi. ABD’nin pek çok yerinde maske takma zorunluluğu kaldırılmıştı. Ekonominin tamamen açıldığını görmeye başladık. Ancak aradan iki hafta geçmeden virüsün yarattığı tehlike nedeniyle maske takma tavsiyesinde bulunuldu.”