Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’den pandemiyle ilgili iyi ve kötü haberler geldiğini aktaran Ediz Tiyanşan, 1,9 trilyon dolarlık ekonomik kurtarma paketinin onaylandığını hatırlattı.

ABD halkı ve şirketlerine ekonomik destek verileceğini ifade eden Tiyanşan, “Kira, kredi ödemesi, elektrik ve su faturası yardımları olacak. Eyaletlere 350 milyar dolarlık yardım var. Okullara 130 milyar dolar ve aşı projelerine 14 milyar dolar yardım yapılacak. Ekonomistlere soracak olursanız bunun ABD’de enflasyonu artıracağını söylüyorlar. Dünyanın rezerv parası olduğu için dolar, bunun da dünyaya yansıyabileceği belirtiliyor.” dedi.

FAUCI’DEN VAKA SAYILARI KONUSUNDA UYARI

Koronavirüs yeni vaka sayılarının önceki aylara göre düşük seyrettiğini vurgulayan Ediz Tiyanşan, Dr. Anthony Fauci’nin vaka sayıları konusunda uyarısında bulunduğunu kaydetti.

Dr. Fauci’nin yeni bir dalganın gelebileceği uyarısının endişe yarattığını belirten Tiyanşan, “Texas’ta maske zorunluluğu ve restoranlardaki kısıtlamalar kaldırıldı. Hayat neredeyse tamamen normale döndü. Texas’ın başlattığı bu trend başka eyaletlerde de görüldü. Birden çok eyalet şimdi bunu devam ettirince uzmanlar endişeleniyor. Yeni bir dalganın gelebileceği endişeleri artıyor. Birleşik Krallık’ta keşfedilmiş bir türev virüs vardı. Bu ABD’de yayılmaya devam ediyor. ABD’de tüm vakaların yaklaşık yüzde 20’sinin türev virüs olabileceği tahmin ediliyor. Bu türevin daha kolay bulaşan bir virüs olduğu belirtiliyor. Dolayısıyla tehlike ortadan kalkmış değil. Uzmanlar aşılamada ciddi bir ivme kazandırılmasına odaklandı. ABD’de iki doz aşı olanların sayısı 30 milyonu aştı. Moderna ve Pzifer-BioNTech firmalarının aşıları iki doz olarak uygulanan aşılar. 330 milyona yakın bir nüfustan bahsediyoruz. 30 milyon sadece yüzde 10’a yakın bir miktar olarak görülse de bağışıklık kazanılması açısından önemli bir rakam olarak görülüyor.” diye konuştu.

LATİN AMERİKA’DA PANDEMİNİN BOYUTLARI

Latin Amerika’da can kayıplarının 700 bine yaklaştığını söyleyen Ediz Tiyanşan, dünyada koronavirüsten hayatını kaybeden her 4 kişiden 1’inin Latin Amerika’da bulunduğuna dikkat çekti.

Güney Amerika kıtasının diğer bölgelere oranla salgından daha fazla etkilendiğinin altını çizen Tiyanşan, “Verilere baktığımız zaman 2020 yılında Latin Amerika yüzde 7,7 ekonomik küçülme yaşadı. Ekonomik olarak en fazla etkilenen bölge olarak gösteriliyor şu anda. Latin Amerika’yı, dünya genelinde pandeminin kahrını en çok çeken bölge olarak gösterebiliriz.” ifadelerini kullandı.

ABD 8 MART KARARNAMELERİ

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde ABD’de önemli bir gündem maddesinin konuşulduğunu aktaran Ediz Tiyanşan, ABD Başkanı Joe Biden’ın kadınların ekonomik alanda erkeklerle eşit olabilmesi için iki başkanlık kararnamesi imzalayacağını duyurdu.

Biden yönetiminin birçok pozisyonuna kadınların atandığını anımsatan Tiyanşan, “En önemlisi aslında Biden’ın yardımcısı kadın olan ilk başkan olması. Biden, başkan yardımcılığını başka bir erkek lidere de verebilirdi. Özellikle bir kadın seçmiş olmasıyla da tanınıyor, Biden. Kararnamelerle ilgili yarın daha fazla detay öğreneceğiz. İki önemli strateji var, bunlardan biri kadınların sahip olduğu iş yerlerine pozitif ayrımcılık uygulamak. İkincisi ise kadınların geri kaldığı noktalarda çözümler sunmak. Beyaz Saray’da daha önce olmayan bir konsey oluşturuldu. Bunun adı Cinsiyet Politika Konseyi. Konseyden danışmanlar hükümetin pek çok dairesinde görev yapıyor olacak. Bu çalışanlar gelişmeleri Beyaz Saray’a rapor edecekler. Biden anladığımız kadarıyla kadın-erkek eşitliği konusunda pek çok adım atmayı planlıyor. Başkanlık kararnamelerinin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde imzalanacak olması da oldukça manidar.” değerlendirmesinde bulundu.