Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Minnesota eyaletinde, siyahi George Floyd’un gözaltına alınması sırasında dizini ensesine basarak ölümüne neden olan eski polis memuru Derek Chauvin’in yargılanmasının 10. gününe girildi.

Hennepin Bölge Mahkemesinde devam eden duruşmada, dün tanık kürsüsüne Illinois Loyola Üniversitesi Tıp Fakültesi akciğer ve nefes uzmanı Dr. Martin Tobin çağırıldı.

Floyd’un oksijen yetersizliğinden hayatını kaybettiğini düşündüğünü belirten Tobin, olay anındaki pozisyonu ve Floyd’un boynuna uygulanan 40 kilogramdan fazla kısıtlayıcı kuvvetin nefes almasını şiddetli şekilde engellediğini söyledi.

Mahkemede savcılığın gösterdiği görüntüleri de analiz eden Tobin, Floyd’un 3 dakika 2 saniyeden sonra nefes alamadığını, oksijen yetersizliğinin beyninde hasara ve kalbinin durmasına neden olduğunu kaydetti.

Tobin, Chauvin’in avukatı Eric Nelson’ın Floyd’un otopsi raporunda vücudundan çıkan fentanil ve metamfetamin maddelerinin neden olduğu komplikasyondan ölmüş olabileceği savunmasına karşılık da “Floyd’un maruz kaldığı muameleyi sağlıklı biri de görseydi ölürdü.” dedi.

Tobin’den sonra tanık kürsüsüne çıkan Kentucky, Louisville’den eski acil servis cerrahi ve asfeksi uzmanı Dr. Bill Smock da Floyd’un olay anında gösterdiği semptomların aşırı fentanil kullanımdan dolayı değil “oksijen açlığı”ndan kaynaklandığını gösterdiğini belirtti.

Son tanık olarak Floyd’un otopsi incelemesini yapan adli toksikolog Daniel Isenschmid dinlendi. Isenschmid, Floyd’un kan ve idrar testinde “çok düşük” miktarda metamfetamin ve fentanıl tespit ettiklerini, ancak bunun ölümcül oranda olmadığını aktardı.

Bugün 10. gününe giren davada savcılık makamının çağıracağı alanında uzman tanıkların dinlenilmesine devam edilecek.

Yaklaşık 4 hafta sürmesi beklenen davada 2. ve 3. dereceden cinayet ve adam öldürme suçlamalarından yargılanan Chauvin’in, suçlu bulunması halinde 40 yıla kadar hapis cezası alabileceği belirtiliyor.