Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’de siyahi George Floyd’un öldürülmesiyle ilgili davanın görüldüğünü belirten Ediz Tiyanşan, Floyd’un ölümünden sorumlu tutulan polis memuru Derek Chauvin’in jüri tarafından suçlu bulunduğunu bildirdi.

Haftalardır süren davanın sonunca Derek Chauvin’in 3 farklı suçlamadan suçlu bulunduğunu ifade eden Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Derek Chauvin, 2. derece ve 3. derece cinayet ve ölüme sebebiyet vermekten suçlu bulundu. ABD yasalarına göre 2. derece planlı olmayan cinayete en çok 40 yıla kadar ceza verilebiliyor. Bu davanın sonucunun neden önemli olduğunu anlamakta fayda var. Bu haksız yere öldürülen ilk siyahi vatandaş değil. Bu olaylar yıllardır sistematik bir halde yaşanıyor. Protestolar da sistemik ırkçılığa karşı yapılan protestolardı. Geçen yıllarda benzer davalarda hak yerini bulmuyordu. ABD’de jüri sistemi var. Kararlar 12 kişiden oluşan bir jürinin vereceği karara bağlı oluyor.

BIDEN’DAN IRKÇILIK MESAJI

Bu dava büyük bir dava olduğu için tarafsız jüri bulmak aylar sürmüştü. Davanın sonunda da suçlu bulunabilmesi için 12 jürinin de suçlu bulması gerekiyordu. 12 kişi de suçlu bulduğu için Derek Chauvin ceza alacak. Önceki davalarda 12 jürinin hepsinin suçlu bulmamasından ötürü ceza almayabiliyordu. Derek Chauvin’in ceza almaması nedeniyle ülke genelindeki protestoların ve şiddetin artabileceği düşünülüyordu. Davanın sonucu belli olduktan sonra Başkan Joe Biden da dâhil olmak üzere herkes bunu zafer olarak açıkladı. Biden, bunu ABD için iyi bir adım olarak nitelendirdi. Dünyanın gözleri önünde sistemik ırkçılığı gizleyen perdeyi kaldıran bir gelişme olduğunu söyledi. Ve ‘İleriye yönelik bu tarz trajedileri önleyecek önlemler almalıyız.’ ifadesini kullandı.”