ABD’de kongre baskınıyla başlayan sosyal medya tartışmaları devam ediyor. Kongre soruşmalarında yapılan gözetim sistemleri eleştiri oklarının hedefinde. Uygulamaların ifade özgürlüğüne engelleyeceğinden endişe ediliyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Kongre baskınıyla başlayan sosyal medya ve teknoloji tartışmaları sürüyor. ABD basınında şimdi de kongre baskınına yönelik yapılan soruşturmalarda izlenen gözetleme yöntemleri sorgulanıyor.

ABD basınında ve siyasetçilerin gündeminde önemli bir yer edinen bu konu, CRI Türk’te İlkay Akkaya’nın hazırlayıp sunduğu Yakın Gelecek programında ele alındı. Programda bu gözetim sistemlerine ilişkin yürütülen tartışmanın ABD basınında yer bulan haberleri aktarıldı. 

The Guardian’da yayınlanan bir makalede Federal kolluk kuvvetlerinin, 6 Ocak’ta ABD Kongre Binası’na yönelik yapılan saldırıya katılan kişileri takip etmek için çok çeşitli gözetim teknolojileri kullandığını bunun da ülke çapında artan bir gözetim sistemi kurulduğunu yönündeki endişeleri beraberinde getirdiği yazıldı. Bu sistemin ifade özgürlüğünü ve demokratik protesto haklarını kullanmak isteyen vatandaşları engelleyebileceğinden endişe duyuyorlar.

Habere göre soruşturma büyük ölçüde yüz tanımaya ve sosyal medya üzerine kurulu. Dava dosyalarının FBI’nın plaka okuyucular, polis vücut kameraları ve cep telefonu izleme dâhil olmak üzere çeşitli teknolojilere güvendiğini ortaya koyduğunu gösterdiği belirtiliyor.

Haberde şu ifadelere yer verildi:

“Örneğin, New York, Pawling’den William Vogel’ın dava dosyası, ihbarcının onu isyanlar sırasında Snapchat videolarında tanıdığını ve FBI ile iletişime geçtiğini gösterdi. FBI, Vogel’ın ayaklanmalara katıldığına dair video kanıtlarına sahip olmasına rağmen, arabasını otomatik plaka okuyucuları (ALPR’ler) kullanarak evinden ayaklanmalara kadar takip etti. Bu otomatik plaka okuyucularda, polis arabalarına veya sokak lambaları gibi sabit yerlere takılabilen belirli kameralardan geçen her arabanın plaka numarasını kaydetmek için kullanılan yapay zekâ kullanıyor. Kolluk kuvvetlerinin en az beş vakada Capitol isyancılarını izlemek için bu sistemi kullandığını gösterdi. Bu sistemin kullanımı, son on yılda ülke çapında genişliyor ve bu da kolluk kuvvetlerinin tek tek arabaları eyaletten eyalete izlemesini kolaylaştırıyor.” 

Habere göre, araştırmalar bu gözetleme sisteminin önümüzdeki beş yıl içinde kullanımının artırılmasının düşünüldüğünü ortaya koyuyor. İstatistiklerin, otomatik plaka okuyucuların ABD’de her yıl en az bir milyar kez plakaları taradığını ve taramaların büyük çoğunluğunun bir suçla ilişkili olmadığını gösterdiği bildiriliyor.