Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’de Atlanta şehrinde gerçekleştirilen silahlı saldırıların ardından yeni bir silahlı saldırının gündeme oturduğunu aktaran Ediz Tiyanşan, Colorado’nun Boulder kentinde bir süper markette gerçekleştirilen saldırıda, saldırganın ağır silahlarla etrafa ateş açtığını belirtti.

Saldırıda bir polis dâhil 10 kişinin hayatını kaydettiğini ifade eden Tiyanşan,  “Ulusal gündemin başında bu saldırı yer alıyor. Biden bir taziye yayımladı ve başsağlığı diledi. Saldırının Atlanta’da yapılan saldırıdan günler sonra gerçekleşmesi ciddi bir şok yarattı, diyebiliriz. Bu saldırılar ABD’de tabii ki ilk değil. ABD’nin yıllardır mücadele ettiği bir konu olduğunu söylemek mümkün. Burada silah satın almak, silah taşımak çok kolay bir şey aslında. Biraz da anayasanın ilk maddeleriyle desteklenmiş bir şey. Anayasanın ilk maddesi ifade özgürlüğüyken hemen ardından ikinci madde silah taşıma özgürlüğü. Tam olarak Cumhuriyetçilerin desteklediği bir konu bu. Silah taşıma özgürlüğünü neredeyse kutsal olarak görüyorlar. Tüm bu saldırılar ne yazık ki, bu görüşü değiştirmeye yetmiyor. Bu ABD’de artık kültürel olarak oturmuş bir şey. Siyasi olarak baktığımız zaman silah lobisinin oldukça sağlam bir lobisi var Kongre’de. Uzun yıllardır okullarda ve diğer yerlerde benzer olayların yaşanmasına rağmen tam olarak engel olunamıyor. Boulder şehrinde yaklaşık 20 yıl önce bir liseye çok ciddi bir saldırı düzenlenmişti. Çok fazla genç hayatını kaybetmişti. Bu olay pek çok Coloradoluya bu olayı anımsattı, diyebiliriz. Şu anda Kongre’de silah satışlarının sınırlandırılması için bir girişim başlatıldı ancak bu ne kadar başarılı olacak göreceğiz.” diye konuştu.

SALDIRGAN SURİYE DOĞUMLU

Saldırganın Suriye’de doğumlu olduğunu söyleyen Ediz Tiyanşan, ABD’de saldırının nedeninin tartışıldığını aktardı.

Tiyanşan, şunları kaydetti:

“Bu saldırının neden olduğunu herkes merak ediyor. Sanığın isminin Ahmet olması herkes için bir merak konusu oldu. Pek çok ABD’li yine bir Müslüman mı? Sorusunu sordu. Ancak Ahmet Suriye’de doğmuş olmasına rağmen hayatının büyük bir kısmını ABD’de geçirmiş. Burada mezun olduğu lisede yer yer ani kızgınlıklarıyla tanınan bir genç olduğu belirtiliyor. Bu gençten herkesin böyle bir davranış beklemediği, herkesin şoke olduğu ifade ediliyor. CNN’e konuşan ağabeyi Ahmet’in biraz paranoyak davranışları olduğunu söyledi. Yani biraz akıl sağlığıyla ilgili bir durum olabileceği düşünülüyor. Ama tabii hakkında yasal işlem yapılacak, mahkemede 10 cinayetle yargılanması bekleniyor. Geçen yıl Colorado’da idam cezası kaldırılmıştı. Dolayısıyla alabileceği en yüksek ceza müebbet hapis cezası olacaktır. Atlanta’dan sonra Boulder’da yaşanan silahlı saldırı ABD gündeminde yer alıyor. ABD’deki silah kısıtlamaları gündemdeki yerini koruyacak gibi görünüyor.”