Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD gündemindeki en önemli konunun 1,9 trilyon dolarlık kurtarma paketinin olduğunu belirten Ediz Tiyanşan, hafta içinde paketin Senota’da oylanmasının beklendiğini bildirdi. 

ABD Başkanı Joe Biden’ın ısrarla kurtarma paketini onaylatmaya çalıştığını aktaran Tiyanşan, “Gerçekten çok yüksek bir rakam. ABD tarihinde ilk kez tek seferde Kongre’den geçirilmiş bir ekonomi paketinden bahsediyoruz. İçeriğinde de yok yok. Her şeyden önce gelir seviyesi belirli bir seviyenin altında olan Amerikan halkının büyük bir bölümüne kişi başı 1400 dolarlık çek gönderilecek. 4 kişilik bir aile en fazla 5600 dolarlık bir paket alabilecek. İşsizlik maaşlarının süresi bitmek üzere, paketin Kongre’de onaylanması hâlâ işsizlik maaşı alan milyonlarca Amerikalı için büyük bir önem taşıyor. Fonlardan faydalanacak olanlar arasında kirasını ödeyemeyenler de var. Vergi muafiyetleri düşünülüyor, sağlık sigortalarında yardımlar var, küçük esnaf için 15 milyar dolar değerinde yardım var. Koronavirüs ile mücadelede aşılara yönelik araştırmalar için 14 milyar dolar civarında yardımlar var. Buna ek olarak 46 milyar dolar da koronavirüs testleri ve yakalananları takip etmek için harcanacak. En çarpıcı konu ise asgari ücretin yükseltilmesi oldu. Biden bunu seçim kampanyası döneminden beri dile getiriliyor. ABD’de saatlik asgari ücret uygulanıyor ve saati şu anda ülke genelinde 7 dolar 25 sent. Ekonomisi daha iyi olan eyaletler bu ortalamanın da üzerine çıkabiliyor. Örneğin, en zengin eyalet olan California’da asgari ücret 14 dolar. Dolayısıyla 15’e çıkması belki California için çok bir şey ifade etmiyor ama 7 dolar civarında olan bir eyalette iki katından daha da yükseğe çıkması pek çok kişinin hayatını değiştirebilecek bir olay. Kongre’nin raporuna göre asgari ücrette bu değişikliğe gidilirse tam 40 milyon Amerikalının kazandığı maaşta bir artış yaşanacak. 900 bin Amerikalının da fakirlik sınırını geçmesi sağlanacak. Cumhuriyetçiler buna karşı çıkıyor. Bunun pek çok şirket için bir zorluk yaratacağını düşünüyorlar. Bu yüksek ücretleri veremeyecek olanlar iş kesintilerine gidecektir, deniliyor. Bununla birlikte yaklaşık 1,4 milyon kadar iş kaybının yaşanabileceği belirtiliyor. Dolayısıyla bu konuda çok ciddi bir anlaşmazlık var. Demokratların büyük bir çoğunluğu destekliyor ancak bir, iki senatör var buna karşı çıkan. O nedenle asgari ücret paketin içinde yer alacak mı almayacak mı şu an netlik kazanmış değil. Çünkü Demokratlar bu paketin geçmesini kesinlikle riske atmak istemiyor. Şu anda Senato ikiye bölünmüş durumda. 50 Demokrat 50 Cumhuriyetçi var. Demokratlar herkesin desteğini alamazsa paketi geçiremeyecek. Muhtemelen paketin akıbeti hafta sonuna kadar belli olacak.” diye konuştu.

TIGER WOODS KAZA GEÇİRDİ

Salı günü golf sporunun efsane ismi Tiger Woods’un trafik kazası geçirdiğini ifade eden Ediz Tiyanşan, Woods’un önce kaldırıma ardından bir ağaca çarptıktan sonra takla atan araçta sıkıştığını belirtti.

Araçta sıkışan Woods’un itfaiye tarafından kurtarıldığını söyleyen Tiyanşan, “Woods, en yakındaki bir hastanede ameliyata alındı. En son aldığımız bilgilere göre, bir ayak bileği kırılmış ve bacağının iki farklı noktasında da çatlama yaşanmış. Bu kariyeri için çok üzücü bir durum. Tiger Woods yakın tarihte bir sırt ameliyatı geçirmişti ve ‘Yakın zamanda sahalara döner mi?’ sorusu soruluyordu. Bugünkü olaydan sonra bu neredeyse imkânsız görünüyor. Daha da önemlisi ‘Acaba kariyeri tamamen biter mi?’ diye konuşuluyor. Önümüzdeki günlerde kendisinden ve ailesinden haber bekliyor olacağız.” dedi.

DAFT PUNK DAĞILDI

Müzik dünyasında da önemli bir gelişmenin yaşandığını bildiren Ediz Tiyanşan, elektronik müziğin sevilen grubu Daft Punk’ın dağıldığını açıkladı.

Grubun Paris’te kurulduğunu hatırlatan Tiyanşan, Daft Punk’ın pek çok farklı yıllarda dünya listelerinde bir numaraya yükseldiği bilgisini verdi.  

Grubun iki kişiden oluştuğunu anımsatan Tiyanşan, “İsimlerini ve yüzlerini paylaşmayı sevmiyorlar. Dolayısıyla müzik kliplerinde başlarına maske takmış halde tanıyoruz. Veda videolarında da aynı robot kostümleriyle çektiler. Hafta başından bu yana Twitter’da en çok konuşulan konular arasında yer aldılar.” ifadelerini kullandı.