Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’nin yurt dışına göndereceği koronavirüs aşılarının miktarını açıkladığını bildiren Ediz Tiyanşan, ABD içinde de yetişkinlerin en az yüzde 70’inin 4 Temmuz’a kadar aşılanması hedefi olduğunu hatırlattı.

Şu anda ABD’de aşılananların oranının yüzde 63 olduğunu ifade eden Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“4 Temmuz’a yaklaşık bir ay kaldı. 4 Temmuz’da sembolik bir tarih aslında çünkü ABD’nin bağımsızlık günü. Basın, şu anki aşılama hızıyla giderse yönetimin aşılama sözünü tutabileceğini belirtiyor. Ülke genelinde çok ciddi bir ayrışma da görünüyor. Bazı eyaletlerde çok yüksek ortalama varken bazıları yüzde 50’ye ulaşamamış durumda.

Aşılanmanın en düşük olduğu eyaletler Alabama, Mississippi, Wyoming gibi eyaletler. Bunlar genellikle Cumhuriyetçiler tarafından yönetilen eyaletler. Aşılamanın yüksek oranlarla ilerlediği eyaletlere bakarsak en fazla Demokratların yönettiği eyaletler olduğunu görüyoruz. En fazla yüzde 82 ile Vermont eyaleti geliyor. Arkasından yüzde 81 ile Hawaii ve Maine, New Jersey gibi eyaletler geliyor. Bunların her biri Demokratlar tarafından yönetilen eyaletler. California eyaletinde de yüzde 70’lik hedefe ulaşılmış durumda. Temmuz itibarıyla Demokrat eyaletler daha güvenli bir şekilde açılacak ama aşılamanın düşük olduğu eyaletlerde virüsün yayılmaya devam edebileceğinden bahsediliyor.

ABD’DE AŞILANANLARIN ORANI YÜZDE 63

ABD’de onaylanan 3 aşı da ülkede eczanelerde kolayca erişilebilecek durumda. İsteyen herkes randevu dahi almadan eczaneden kolayca aşısını yaptırabiliyor. Biden yönetimi küresel aşı dağıtımını da açıkladı. İlk etapta 80 milyon doz aşı gönderilecek. Bu aşıların yüzde 75’i COVAX’a gönderilecek. COVAX, Birleşmiş Milletler’in (BM) desteklediği küresel aşı paylaşım programı. Geri alan kalan yüzde 25’lik oran ise acil durumlar için ABD’nin müttefikleri ile doğrudan paylaşım için rezervlerde bekletilecek denildi.

Anladığımız kadarıyla ilk gönderim olan 19 milyon aşının yaklaşık 6 milyonu Güney Amerika’ya 7 milyonu Asya’ya ve 5 milyonu da Afrika’ya gönderilecek. Bu ilk nakliyatta 6 milyon doz aşı da ABD’nin müttefiklerine ve ortaklarını yönlendirilecek. Bu grupta da ABD askerlerinin çoğunlukla bulunduğu ülkeler var. Ayrıca ön plan çıkan Yemen, Gürcistan, Haiti, Kosova, Ukrayna, Hindistan ve Batı Şeria ile Gazze gibi bölgeler var. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan, ‘Herhangi bir taviz koparmaya çalışmıyoruz. Aşı dozları tedarik ederken herhangi bir ön koşul da aramıyoruz. Sadece ücretsiz olarak veriyoruz, tem amacımız pandeminin sona ermesine yardım etmek.’ diye konuştu.

Dünya genelinde aşı ihtiyacına baktığımız zaman, ABD’nin 80 milyon olarak belirttiği miktar toplam ihtiyacın çok ufak bir kısmı diyebiliriz.”