Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’nin ana gündeminin aşılar olduğunu belirten Ediz Tiyanşan, aşılamada ilerlemeler kaydedildiğini söyledi.

BIDEN VERDİĞİ SÖZÜ TUTACAK GİBİ GÖRÜNÜYOR

Geçen hafta onaylanan Johnson&Johnson aşısıyla birlikte ABD’de günde 2 milyon kişinin aşılandığını dile getiren Tiyanşan, “Joe Biden’ın göreve gelirken verdiği bir söz vardı. İlk 100 gün içinde 100 milyon doz aşının yapılmasını ön görmüştü. İlk 100 gününü 30 Nisan’da tamamlayacak ve daha şimdiden 54 milyon kişinin aşısı yapılmış durumda. Verdiği sözü tutacakmış gibi görünüyor. Trump dönemde böyle hız yoktu. Bunun üzerine nasıl rezervasyon yapılacağıyla ilgili büyük kafa karışıklıkları vardı. Aradan geçen bir ay içinde işler biraz rayına girmiş görünüyor. Ben de 4 Mart’ta aşımı oldum. California’da 65 yaş üstüne ek olarak polis, itfaiyeci ve gazeteciler gibi mesleklere de aşılama yapılıyor. Bazı aşılanma merkezlerinde sıraya girerseniz, gün sonunda aşılar artarsa sırada kalanlara ellerindeki aşıları bitirmek için aşı yapıyorlar. Halk ciddi anlamda sıraya girmeye başladı. Ben de bugün Güney Los Angeles’ta bir sağlık merkezindeydim. Enteresan bir yer çünkü diğer aşılama merkezlerinden farklı olarak randevu almıyorlar. Pek çok aşı merkezine insanlar arabalarıyla giriş yapıyorlar, arabalarının camından aşı olup yine devam ediyorlar. Güney Los Angeles daha fakir halkın bulunduğu yer. Pek çok kişinin arabası yok, hatta pek çok evde internet de yok.  Bu hastaneye aslında haber çekimi için gitmiştim, ABD’de Covid-19’dan gelir seviyesi düşük kişiler daha çok etkilenmiş olmasına rağmen, aşı olanaklarından daha az faydalanıyorlar gibi görünüyor. İnsanlar saatlerce sıra bekliyorlar aşı olabilmek için. Sona kalan aşıları da basın mensupları olarak bize yaptılar. Biden verdiği sözü tutacakmış gibi görünüyor, ilk 100 günde 150 milyon kişinin aşılanması öngörülüyor.” diye konuştu.

TRUMP’IN DESTEKÇİLERİ ABD SİYASETİNİN BAŞINI AĞRITACAK

1,9 trilyon dolarlık yardım paketinin Senato’daki görüşmelerinin devam ettiğini vurgulayan Ediz Tiyanşan, Wisconsin eyaletinden Cumhuriyetçi Parti’nin Senatörü Ron Johnson’ın 682 sayfalık yardım paketinin kürsüden okunmasını istediğini kaydetti.

Yasanın sayfa sayfa okunmaya başladığını ve sürecin yavaşlatıldığını aktaran Tiyanşan, “Oylamanın bu hafta içinde bitmesi biraz şüphe taşıyor. Muhtemelen önümüzdeki haftaya kalabilir.” dedi.

Ocak ayında Kongre’ye yapılan baskınla ilgili gelişmelere de değinen Tiyanşan, “Kongre’nin korunmasından sorumlu olan polis ekipleri, orduya ait birimlerin desteğini almıştı. İki aya yakın bir süredir Kongre’yi ordu mensupları koruyor. Kongre polisi bu sürecin uzatılması için başvuruda bulundu. Bunun sebebi de QAnon diye bir grup var, biliyorsunuz. Bu internet üzerinden komple teorileri yayan ve Cumhuriyetçi Partilileri peşine takmış bir grup. Şöyle bir iddia öne sürdüler; Bill Gates, Dr. Fauci ve Demokrat Parti’nin sol kanadından Alexandria Ocasio-Cortez’in aslında öldüğünü, yapay zekâ ile bunların klonlandığını iddia eden bir komplo teorisi ortaya attılar. Bu konuda halkı protestoya çağırdılar. Dolayısıyla Kongre’de yine protesto gösterileri olabileceği endişesiyle ABD’deki güvenlik önlemlerinin devam etmesini istiyorlar. Önümüzdeki süreçte ABD hükümetinin yerel terörizmle olan mücadelesi çok daha uzun bir süre devam edecek gibi görünüyor. Trump hâlâ seçimin kendinden çalındığını dile getiriyor. Trump’ın destekçilerinin 70-75 milyon civarında olduğu ifade ediliyor. ABD’de ciddi biçimde kandırıldığını düşünen kesim var. Bu da ABD siyasetinin başını ağrıtacak gibi görünüyor.” ifadelerini kullandı.