CRI Türk Ekonomi Servisi

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) kasım ayı iş gücü verileri çarpıcı bir gerçeği ortaya çıkardı. ABD’de kasım ayında 4,5 milyondan fazla çalışan istifa ederek iş bıraktı. Covid-19 vakalarının azalması ve ABD ekonomisinin yeniden açılmaya başlamasıyla birlikte baş gösteren istifa eylemleri kasım ayında rekor seviyeye ulaşmış oldu. Amerikalılar bu verinin kayıt altına alındığı tarihten itibaren hiç olmadığı kadar hızlı istifa etmeye başladı.

Yaklaşık 4,53 milyon kişinin gönüllü olarak işini bırakması, ülkedeki enflasyon probleminin artması ve işçi ücretlerinde istenilen artışın yapılmaması ABD’deki en büyük sorunlardan biri haline geldi. ABD’de kasım ayında yıllık enflasyon yüzde 6,8 olarak açıklanmıştı.

Pandeminin neden olduğu bol para döneminde ABD hükümeti vatandaşlarına milyarlarca dolarlık yardımlar yaptı. Yapılan yardımların iş gücüne olumsuz katkı vereceği eleştirilerine rağmen devam eden nakit para destekleri gönüllü işsizliği artırdı. 

İSTİFA ETMEDE ARTIŞ YÜZDE 37

2021’in son çeyreğinde yükselen istifa hareketi ABD’nin birçok eyaletinde maaşların enflasyon oranında artmaması protestosuna dönüştü. Yardımlarla geçinmeye devam eden milyonlarca ABD’li işe gitmektense evde oturmayı tercih etti. Yüzde 3 artan istifa etme oranı 2021’in Kasım ayında bir önceki yıla göre yüzde 37 artmış oldu.

Konaklama ve hazır yemek sektörü istifaların en çok görüldüğü sektörler oldu. Bu alanlarda çalışan 920 bin kişi istifa etti. Perakende ticarette ise yaklaşık 690 bin kişi iş bıraktı. Covid-19 döneminde, artan vakalar ve ölümler gibi çeşitli zorluklardan mustarip olan sağlık sektöründe yaklaşık 600 bin kişi istifa ettiğini bildirdi. 

İşverenler ise işten çıkarmalar konusunda oldukça gönülsüz davrandı. Kasım 2021’de bir önceki yıla göre işten çıkarmalar yüzde 36 azaldı. Resmi verilere göre ABD’deki işsizlik oranı yüzde 4,2 oldu. Bu oranın hâlâ pandemi öncekindeki yüzde 3,5’lik işsizlik oranından uzak olduğu belirtildi.

İŞSİZLİK BAŞVURULARI GEÇEN HAFTA DÜŞTÜ

Yeni işsizlik yardımı başvurusu yapan Amerikalıların sayısı geçen hafta beklenenin altına düştü.

İşsizlik yardımları için yapılan ilk başvurular 29 Ocak’ta biten haftada 23 bin azalarak mevsimsel etkilerden arındırılmış rakamlarla 238 bine indi. Reuters haber ajansının konuştuğu ekonomi uzmanlarının öngörüsü 245 bindi.