Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles kentinde bulunan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Dünya Postası” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’de ülkenin doğusundaki soğuk havanın yakından takip edildiğini belirten Ediz Tiyanşan, bölgede hayatın tamamen felç olduğunu bildirdi.

ABD’DE BİRÇOK ACİL DURUM İLAN EDİLDİ

Massachusetts eyaletinin soğuk ve karlı havadan en çok etkilenen yer olduğunu ifade eden Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Kar karanlığı yer yer 76 santimetreye ulaştı. Eyaletin başkenti Boston’da cumartesi günü kente bir günde yağan kar tarihe geçti. Doğu Yakası’nda birçok eyalette elektrik kesintisi sorunu yaşanıyor. 70 bine yakın eve elektrik verilemediğini, 6 bin uçuşun iptal edildiğini belirtelim. New York’ta da kar kalınlığı 60 cm olmuş durumda. Maine, New Hampshire, Rhode Island, New Jersey, Delaware ve Maryland gibi eyaletlerde şu anda dondurucu soğuk uyarısı yapılıyor.

Uzmanlar bunu doğrudan iklim değişikliği ile ilişkilendiriyor. Rhode Island’da trafiğe çıkmak yasaklanmış durumda. Başkent Washington D.C bölgesinde de çok fazla kar yağmamış olsa da dondurucu soğuk etkisini gösteriyor.

RUSYA’YA EK YAPTIRIMLAR OLABİLİR

Haftalardır süren gerginlik dolu bir süreç var. Gergin bekleyiş diplomasi ile çözülmeye çalışıldı. Rusya’nın istekleri ABD tarafından reddedildi. ABD Kongresi Rusya’ya gözdağı vermek için yaptırımlar listesi üzerinde çalışıyor. Son noktada partiler üstü bir tasarı üzerinde çalışıyor hem Demokratlar hem Cumhuriyetçiler ve amaca çok yakın olduklarını aktardılar.

Ukrayna’ya yönelik deste hamleleri varken, bir yandan da Rusya’nın cezalandırılmasını öngören maddeler var. Senatör Menendez, kararların Rusya işgal etmeden de devreye girebileceğini söyledi. Önümüzdeki günlerde Rusya’ya ek yaptırımlar gelebilir. Bu konuda detay verilmiyor. Ukrayna’ya askeri yardımın her koşulda devam edeceği belirtiliyor. Bazı yaptırım maddeleri üzerinde anlaşmazlık da olduğu görülüyor. Özellikle Kuzey Akım 2 boru hattı üzerinde anlaşmazlıklar var. Bazı Avrupalı müttefiklerin bundan nasıl etkileneceği konusunda temel endişeler var. Şu anda masada siyaset üzeri bir anlaşma yok.

UKRAYNA YAPTIRIMLARIN HEMEN DEVREYE GİRMESİNİ İSTİYOR

Ukrayna, yaptırımların hemen devreye girmesini istiyor. Ukrayna Devlet Başkanı, yaptırımlar hemen devreye sokulmadığı için Batılı ülkelere tepki göstermişti.

Rusya’nın ekonomisini etkileyebilecek, gündelik hayatı etkileyebilecek yaptırımlardan bahsediliyor. Rusya ekonomisinin kötü etkilenmesiyle, enflasyonun ortaya çıkması, Rusya’da borsanın çökmesi sadece Rusya’da finansal kriz yaratmaz Rusya’nın dışına taşabilir, küresel anlamda ekonomi üzerinde baskı oluşturabilir deniliyor. Uzmanlar yaptırımların uygulanması konusunda soru işaretleriyle geliyor masaya.”