Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Texas eyaletindeki aşırı soğukları gözlemlemek için Dallas şehrine giden gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’nin gündeminde Texas eyaletindeki sert geçen kışın bulunduğunu belirten Ediz Tiyanşan, soğuk hava nedeniyle yaklaşık dört gündür elektrik kesintisi yaşandığını bildirdi.

Büyük şehirlerde elektriğin kontrollü olarak geri geldiğini ifade eden Tiyanşan, “Eyaletin bazı bölgelerinde dört günü aşkın bir süredir elektriği halen yok. Bununla birlikte başka bir kriz çıktı, o da su krizi. Burada su sistemleri elektrikle çalışan pompalarla sağlanıyor ve elektriğin olmadığı yerlerde su kesintileri yaşanıyor. Texas, ABD’nin güneyinde bulunuyor, normalde ılıman bir iklime sahip. İlk kez don koşullarından geçiyor ve dolayısıyla altyapısı buna hazır değil. Yaklaşık 13 milyon kişi suya erişmekte zorlanıyor. ‘Dünyanın en büyük ekonomisinde nasıl bu kadar basit krizler yaşanabilir?’ sorusu soruluyor. Texas eyaletinde 15 ülke genelindeyse 38’i aşkın kişi hayatını kaybetti. Çok ciddi bir siyasi tartışma başladı. Texas Valisi hiçbir sorumluluk kabul etmiyor. Ercot denilen bir kurumu suçlamaya devam ediyor. Ercot dediğimiz de Texas’ın elektrik vermekle yükümlü konseyi. Eyalette elektrikten onlar sorumlu. Onların da açıklaması şu; ‘Elimizde bulunan sistem içinde bulunduğumuz olağandışı kış koşullarında oldukça zorlandı.’ Enerji kurumunun açıklamasına göre, bu soğuk günlerde herkesin evde olduğu, ısıtmaları çalıştırdığı günlerde artan talep bir anlamda karşılanamadı. Tüm eyaletin elektrik şebekesi çökmek üzereydi diyorlar. Böyle bir çöküş gerçekleşseydi düzeltilmesi aylar sürebilirdi, bu nedenle elektrik kesintilerini yapmak zorundaydık, diyorlar. Öte yandan pek çok kişi Cumhuriyetçiler tarafından yönetilen eyalette altyapının yeteri kadar yenilenmediğini söylüyor.” dedi.

TRUMP’TAN SONRAKİ ADAY OLARAK GÖSTERİLEN CRUZ SKANDALA İMZA ATTI

Cumhuriyetçi Parti’nin öne çıkan isimlerinden Texaslı Senatör Ted Cruz’un bir skandala imza attığını vurgulayan Ediz Tiyanşan, şunları kaydetti:

“Belki de en büyük skandal Senatör Ted Cruz’un skandalıydı. Cruz, Cumhuriyetçi senatörler arasında oldukça saygın, 2024 seçimlerinde Cumhuriyetçi partiyi, Trump’tan sonra yönetmek üzere devralabilecek olası isimlerden biri olarak sürekli adı geçer. Son birkaç gündür yaşanan skandal onun siyasi hayatında derin bir iz bırakacak. Cruz, krizin en kötü günlerinde, ailesiyle Meksika’nın plajlarıyla bilinen Cancun şehrine tatile gitti. Bu sosyal medyada paylaşıldıktan sonra da hemen ertesi gün geri gelmek zorunda kalıyor. İlk yaptığı açıklamada da kızlarının arkadaşlarıyla tatile gitmek istediği onun da gitmek zorunda kaldığı gibi bir açıklama yaptı. Ancak kısa süre sonra ortaya çıktı, kendisi ve eşinin fikriymiş bu. Geri döndükten sonra Texas’ın içinde bulunduğu kriz konuşulduğu kadar bu Ted Cruz krizi de konuşulmaya başladı. Cruz’un bu olayı muhtemelen yıllarca konuşulabilir. Ted Cruz, Trump’tan sonra Cumhuriyetçi Parti’de oluşan boşluğu doldurması beklenen bir siyasetçiydi. Kendisini deneyimli bir siyasetçi olarak biliyorduk ancak yaptığı bu hareket gündeme damgasını vurdu.”