Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’de koronavirüs ile mücadele sürecinde enteresan bir sürece girildiğini aktaran Ediz Tiyanşan, aşılama çalışmalarının son hızla devam ettiğini ancak koronavirüs vakalarında da artış görüldüğünü bildirdi.

Sağlık yetkililerinin yaşanan vaka artışından endişe duyduğunu söyleyen Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Dördüncü dalgadan endişeleniliyor aslında. Covid-19’un yeni türevleri uzun bir süredir yayılmaya devam ediyor. Burada uygulanan aşılar nispeten etkili görülse de bu zamana kadar katedilen ilerleme acaba riske atılır mı endişesi söz konusu. Federal hükümetin böyle bir endişesi varken ironik olarak buna tezatlık gösteriyor California eyaleti çünkü pandeminin başından bu yana en uzun süre kapanma durumu vardı, en sert kapanmaların uygulandığı eyaletti, California. Fakat bu hafta itibarıyla en büyük bölgelerde iş yerleri ve diğer toplumsal alanların açılmaya başlayacağı belirtildi. California’nın yeniden açılacağı haberi büyük önem taşıyor, ülkenin en zengin eyaleti.

CUMHURİYETÇİ EYALETLER MASKE VE AŞI KONUSUNDA GERİDEN GELİYOR

Eyalette eğlence parklarının, açık havadaki toplanma yerlerinin hepsi yüzde 25 kapasiteyle açılacak. Canlı konserler yeniden başlayacak bunlar ise yüzde 33 kapasiteyle açılacak. Bu tam bir yıl sonra her şeyin normale döneceği anlamını taşıyor. Yetkililerin uyarıları doğrultusunda yeniden açılma tekrar kapanmaya da gidebilir. Diğer eyaletlere baktığımızda vaka sayıları ve aşılanma oranları ciddi değişiklikler gösterebiliyor. Muhafazakâr, aşı karşıtlarının yaşadığı eyaletlerde aşılama ve vaka sayıları farklı. Vaka sayılarının düşmek yerine arttığı birtakım eyaletler var. Bu pazar Paskalya tatili var. Dolayısıyla yeniden tehlikeli bir senaryo ile karşı karşıyayız diyebiliriz.

HOLLYWOOD YENİDEN AÇILIYOR

Pek çok eyalette maske zorunluluğu devam ederken özellikle Cumhuriyetçilerin yönetimindeki eyaletlerde bu karar çok geç geldi. Texas gibi eyaletlerde maske zorunluluğu da ortadan kaldırıldı. Vaka sayılarında düşüş yaşanmadan normale dönen eyaletler de görüyoruz. Bu bir anlamda Beyaz Saray’ın işini zorlaştırıyor çünkü Biden’a sorsanız herkes maske takmalı, herkes aşı olmalı. Bu durum bu zaman kadar iyi korunabilmiş eyaletleri de riske atıyor. California’daki bu gidiş çok enteresan olacak. Eğlence sektörünün dünya merkezi olan Hollywood’da film stüdyolarının yeniden başladığını göreceğiz. Ancak yetkililer uyarılarda da bulunuyor.”