Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’nin koronavirüse karşı çok ciddi bir mücadele verdiğini ve aşama kaydettiğini belirten Ediz Tiyanşan, ABD genelinde günlük vaka sayısının artık 30 binin altında olduğunu vurguladı.

ABD’lilerin en az yüzde 50’sinin bir doz da olsa aşı yaptırdığına dikkat çeken Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Şu an itibarıyla bu işlemler yavaşlamış olsa da her hafta yüzde 2 civarında aşı sayılarında artış görmeye devam ediyoruz. Özellikle ulaşımın zor olduğu kasabalara ulaşım sağlanıyor. Mobil ünitelerle ev ve dükkânları gezerek aşı olmayanlara aşı götürüyorlar.

Aşı çekingenliğini aşmak için detaylı bilgiler veriyorlar. Bir zamanlar dünyada hem vaka hem ölüm sayılarının en yüksek olduğu ülke olan ABD, şu anda oldukça iyi bir yola girmiş görünüyor. Pozitif test oranı yüzde 3 bile değil. Hastanelerde son 11 ayın en düşük hasta sayısına ulaşıldığını görüyoruz.

California’nın 15 Haziran’da açılacak olması da çok önemli. Bütün sektörlerin açılmasıyla yalnızca California’da değil, bütün ülkede olumlu bir tablo görmeye başlayabiliriz. Önlemlerde de birtakım değişiklikler var. Yetkililer maske kurallarını artık değiştirdi. Her iki doz aşıyı olanlara maske takma zorunluluğu olmayacak. Bazı işletmeler de müşterilerinden aşı kartı istemeye başladı.

JOE BIDEN’IN DIŞ POLİTİKA SINAVI

İsrail ile Filistin arasında sağlanan ateşkes sonrasında Joe Biden’ın İsrail politikası tartışılıyor. ‘Acaba ABD’nin Orta Doğu politikası değişiyor mu?’ İsrail’e yönelik eleştirilerin dozunun arttığını gözlemliyoruz.

Joe Biden, bu süreç içinde sessiz kaldı. Bu beklentiler yönde değildi. Biden’ın sözcüsü diyor ki ‘Etkili bir ateşkesin hızlı bir şekilde sağlanabilmesi için diplomasiyi kapalı kapılar ardında yürütüyorduk.’

Sayıları giderek artan Demokrat temsilciler, İsrail’e yapılan askeri yardımların gözden geçirilmesi çağrısı yapıyor. Senato’da Cumhuriyetçiler İsrail’in arkasında duruyor olsa da Demokratların yarıdan fazlası İsrail’i eleştirmeye başladı. Senatörler seçimle başa geliyorlar, her eyaletteki politik havayı koklayarak Senato’ya geliyorlar. Şu anda pek çok büyük şehirde Filistinlilerle dayanışma gösterileri düzenlendi.

Önümüzdeki süreçte ‘Acaba İsrail’e yapılan askeri yardımların gözden geçirilmesi mi gerekiyor?’ gibi çağrılar var. ABD’nin İsrail’e yardımları 3,8 milyar dolar gibi rekor bir seviyeye ulaştı. Kongre’de yeni yeni bir Filistin sempatisi oluşmaya başladı, İsrail’e yönelik eleştirilerin dozu biraz daha arttı, diyebiliriz.”