Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’nin peş peşe iki felaketle uğraştığını belirten Ediz Tiyanşan, ülkenin batısındaki yangınlar ve artan Covid-19 vakalarına dikkat çekti.

Covid-19’un Delta varyantının vakaları artırdığını ifade eden Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Los Angeles’ta durum tam kontrol altına alındı, derken şimdi yeniden bir artış görünüyor. Özellikle temmuz ayının başıyla ortasını kıyaslayacak olursak iki katından da fazla artmış durumda. Los Angeles’ta günlük vaka sayısı yeniden 2 binleri geçti, hastaneye yatanların sayısı yüzlerle ifade ediliyor.

Ayrıca Delta varyantının vakalar arasında yüzde 80’i oluşturduğu ve Covid-19’un bugüne kadarki en tehlikeli varyantı olarak belirtiliyor. Hastaneye yatanların sayısına bakacak olursak bunların içinde yüzde 90’ından fazlası aşılanmamış kişilerden oluşuyor.

Bu arada ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci, ‘ABD’de kullanılan üç aşının da varyantlara karşı etkili olduğunu görebiliyoruz.’ açıklamasını yaptı. Halkı aşılanmaya teşvik ediyorlar, Biden ‘aşılanmayanların salgını’ ifadesini kullanarak, ‘Pandemi artık sadece aşılanmayan halk arasında devam ediyor.’ dedi. Bazı iş yerleri, üniversiteler ‘Aşı olunmasını zorunlu yapabilir miyiz?’ diye sormaya başladı. Bu fikri destekleyenler var. New York valisi bu fikrin arkasında duruyor. Bunun belli başlı eyaletlerde işe yaramayacağı açıkça ortada. Belli bir kesim de diyor ki, ‘Bunu zorunlu yapmak yerine insanların neden aşı olmadığını anlayıp sorunu kökünden çözmek gerek.’ Aşılar konusunda dezenformasyonun ne kadar yaygınlaştığını açıkça görebiliyoruz. ABD’de yeniden günlük vakalar 50 bine çıkmış durumda.

YANGINLARLA MÜCADELE

California yangınlarla mücadele ediyor. Batı yakasında yangınlardan çıkan dumanlar bir süre sonra doğu yakasında havayı tamamen kapladı. Batı ile Doğu yakası arasında 3 bin kilometreden fazla mesafe var. Dolayısıyla bu yangınların oradan hissedilmesi bu yangınların ne kadar güçlü olduğunu aslında ifade ediyor. Uydu sistemlerinden de fotoğrafları çok net şekilde çekilebiliyordu. Toplamda 70’ün üzerinde yangın var. Özellikle geçen yaz ile kıyasladığımız zaman bu yıl, bu döneme kadar ortaya çıkan yangınların geçen yıllara göre üç kat fazla olduğu ortaya çıkıyor. Su kaynakları ciddi anlamda azalmış durumda. Yangınların geçtiği yerlerde çok ciddi bir kuraklık var. Ağustos ve eylülde yangınların zirve yapması bekleniyor.”