China Daily

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) silahların yasaklanması, uyuşturucunun kontrol altına alınması ve ırk ayrımcılığının ortadan kaldırılması için yapılan sayısız çağrıya rağmen, yetkililer yüksek düzeyli siyasi oyunlar, yerleşik çıkarların vicdansızca para peşinde koşması ve kökleri derin ırkçı önyargılar nedeniyle bu çağrıları göz ardı ediyor gibi görünüyor.

ABD Başkanı Joe Biden göreve geldiğinden bu yana onlarca silahları kontrol planı açıkladı ama, yerleşik çıkarların desteklediği ortak Cumhuriyetçi muhalefet Senato’da herhangi bir büyük yasayı kabul etmek için gereken 60 oyu engelleyebildiği için, bu konuda hiçbir ilerleme yok. Bu, parayı hayat ve sağlığın önüne koymanın tipik bir örneği. Madde Bağımlılığı ve Ruh Sağlığı Hizmetleri İdaresi’nin 2020’deki bir araştırmasına göre, 12 yaşın üzerindeki 59,3 milyon Amerikalı madde bağımlısı, bunların 49,6 milyonu marihuana kullanıyor.

ABD’DE TOPLUMSAL AYAKLANMALARIN KAYNAĞI

Federal ve eyalet yetkilileri uzun zamandır madde bağımlılığını kontrol etme sözü veriyor ama yerleşik çıkarların lobi faaliyetleri, bu sözlerin marihuana ve diğer uyuşturucuların yasallaştırılması ile sonuçlanmasını sağlıyor. Ama Temsilciler Meclisi 1 Nisan’da marihuanayı yasallaştıran bir yasayı kabul etti. Yasa senato tarafından da kabul edilirse, marihuana federal düzeyde yasallaşmış olacak.

Forbes’e göre, marihuanayı yasallaştıran ilk eyalet olan California sadece iki yılda 1 milyar dolardan fazla marihuana vergi geliri topladı ve ABD’deki yasal marihuana satılarının 2025’de 40 milyar doları aşması bekleniyor. ABD’de siyasilere yapılan para bağışlarını izleyen kamu yararına çalışan bir örgütü göre, 2021’de 22 çıkar grubu Senato’da 4,3 milyon dolar harcadı ve Capitol Hill’de marihuananın yasallaştırması için çalışmak üzere 100’den fazla lobici tuttu.

Silahlanmanın yasaklanmasına karşı sürdürülen lobi faaliyeti daha da büyük. Federal Seçim Komitesi’ne göre, Amerika Ulusal Silah Birliği eski ABD Başkanı Donald Trump’ın 2016 seçim kampanyasına 30 milyon dolardan fazla para yardımı yaptı.

ABD’DE SİLAHLI ŞİDDET

Irkçı yorumların beslediği artan beyaz üstünlüğü düşüncesi ABD toplumunu rahatsız eden başka bir sorun. İstatistikler Afrikalı Amerikalılar, Hispanikler ve diğer etnik azınlıkların ABD’de polis tarafından öldürülme ihtimalinin daha fazla olduğunu gösteriyor. Siyah insanların polis tarafından öldürülme ihtimali üç kat daha fazla. ABD’deki toplumsal ayaklanmaların üç büyük kaynağı -silahlı saldırılar, madde bağımlılığı ve ırk ayrımcılığı, ülkede her yıl 100 binden daha fazla insanı öldürüyor.