CGTN / Stephen Ndegwa

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris, 20 Ocak’ta yemin ederek göreve başlangıçlarının birinci yılını kutladılar. Çiftin performansı, hız trenine dönüşen Donald Trump’ın dört yıllık başkanlığından sonra Amerikalıların beklediğinden çok uzak bir şekilde hiç iç açıcı olmadı. Bu hayal kırıklığı beklentilerin çok yüksek olmasından ya da çıtanın çok yüksek belirlenmesinden olabilir mi? İkili, dinamik ve tamamlayıcı olarak görülüyordu. Özellikle Harris’in yaşı artan Biden’a enerji vermesi bekleniyordu ancak görünüşe göre, Başkan Yardımcısı’nın bu beklentiden haberi yoktu.

California Başsavcısı ve California’yı temsil eden bir ABD senatörü olarak görev yapmış mükemmel bir kamu görevlisi olan 57 yaşındaki Harris; yalnızca ilk kadın Başkan Yardımcısı değil, aynı zamanda ilk Afrika kökenli Amerikalı ve ilk Asya kökenli Amerikalı Başkan Yardımcısı da oldu. Gerçekten de kendisi, ABD tarihindeki en yüksek rütbeli kadın yetkilidir. Nispeten yüksek puanlarla başlayan anketler ve uzman analizleri, son zamanlarda yapılan üç anketin beklenmedik şekilde iç karartıcı puanlar göstermesiyle ikiliye sıcak bakmayı sürdüremedi. Bir CBS News anketi, ikilinin yüzde 44 memnuniyet ve yüzde 56 hoşnutsuzluk oranlarına sahip olduğunu gösterdi. Bir başka NBC News anketi, Biden’ın yetişkinler arasındaki genel memnuniyet notunun yüzde 43’te, hoşnutsuzluk notunun ise yüzde 54’te olduğunu ortaya koydu.

ABD’DE ARTAN SİYASİ KAYGILAR

Associated Press-NORC Halkla İlişkiler Araştırma Merkezi tarafından yayınlanan üçüncü bir anket, Biden’ın yüzde 56 hoşnutsuzluk ve yüzde 43 memnuniyete sahip olduğunu belirledi. USA Today/Suffolk Üniversitesi’nin 7 Kasım 2021’de yayınlanan bir anketi Harris’in memnuniyet notunu yüzde 28’e yerleştirirken, Biden’ın notlarında da yüzde 38’e düşüş gözlemlendiğini belirtti.

Biden, 21 Ocak’ta bir Demokratik Ulusal Komite taban etkinliği sırasında yardımcısı hakkında gülerek konuşup ikinci dönemlerine seçildikleri takdirde onun başkan yardımcısı olarak kalacağına söz verirken Harris, uzmanların Washington’un güç koridorlarında gözden düşme ve dargınlık olarak gördükleri şeyin altında eziliyor. CNN Politics’te 18 Kasım 2021’de yayınlanan “Öfke ve işlev bozukluğu: Kamala Harris’in Başkan Yardımcısı olarak sinir bozucu başlangıcı” başlıklı makalede, Washington’ın “(Kamala’nın) yerleşik işlev bozukluğu ve odak eksikliği olarak gördükleri tarafından yıpranmış durumda” olduğu ancak cumhurbaşkanının “hızla çoğalan yasama ve siyasi kaygıları” nedeniyle şu anda sorunla ilgilenmekten vazgeçtiği belirtildi.

Sadece bir yıllık ofis deneyiminde algıların Harris’in aleyhine dönmesi şok edici. Harris’in gündemi ve insanların beklentileri, Biden’ın hem yurt içinde hem de yurt dışında karşılaştığı zorluklar tarafından yok edildi. Gerçekten de dikkatler, Biden’ın küresel güvenlik ve diplomatik sıcak noktalarda elçisi olarak görev yapan meslektaşı Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in ofisine kaydı ve Başkan Yardımcısı’nın vekil rolünü jeopolitik şemada neredeyse alakasız hale getirdi.

BIDEN ÜLKESİ DIŞINDAKİ HER BÖLGEYİ İZLİYOR

Bu krizlerin ortasında Harris’in neden ülke içindeki kötü yönetişimin günah keçisi haline geldiğini anlamak kolay. Biden, ülkesi dışında her yerdeki yangını söndürmeye çalışmakla meşgul. Başkan Yardımcısı; Covid-19 salgını, artan işsizlik, suç ve kaçak silah şiddeti, uyuşturucu bağımlılığı ve pahalı sağlık hizmetleri gibi sorunlarla mücadele konusunda doğru çözümlere sahip olsa bile karar verme yetkisine sahip değil. Kelimenin tam anlamıyla ikinci derecede rol oynaması ve önemsiz işlerle uğraşması gerekiyor.

Harris’in Beyaz Saray’daki sıkıntıları, yalnızca ABD’nin cinsiyet eşitliği ve yetkilendirme iddialarını keskin bir odak haline getirmekle kalmadı, aynı zamanda ırk eşitliği iddialarını da sorgulattı. Beyaz Saray, web sitesinde Harris’in bilgilerini lanse ederek “Engelleri aşmak ve çalışan aileler için savaşmak adına insanlar için bir kariyer” başlığıyla gösteriş yapıyor. Bununla birlikte Harris’in girdiği kötü vaziyet yüzünden iddialar boş laf olarak algılandı.

Başkan Yardımcısı, partisi tarafından azınlık oylarını toplamak için bir yem olarak kullanıldığı ve ABD’de artan hoşnutsuzluk ile kaosa karşı bir vana görevi gördüğü için kesinlikle ihanete uğramış hissediyor. Seçmenlerinin önünde kendinden emin bir şekilde duramadığı ve şimdiye kadarki çığır açan başarılarını platform vaatlerinde listeleyemediği için hüsrana uğramış olmalı. Bu gidişle, ABD’nin ilk kadın başkanını seçmesi bir nesil daha alacak. Demokratların doğru desteği ve biraz sabrı ile Harris bu başarıyı gerçekleştirmek için iyi bir konuma geldi ama öyle görünüyor ki, bu tür konularda parti yöneticileri genellikle ikiyüzlü davranır.