21st Century Business Herald

28 Nisan’da Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ticaret Bakanlığı Ekonomik Analiz Bürosu, ilk çeyrek için reel Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH) tahminini yayınladı. Buna göre, reel Gayri Safi Yurt İçi Hasıla, eksi yüzde 1,4 ile 2020’nin ikinci yarısından bu yana ilk kez negatif oldu.

ABD’de iş verileri biraz daha iyimser olsa da (ABD Çalışma Bakanlığına göre işsizlik oranı mart ayında yüzde 3,6’ya düştü) ülkenin son 40 yılın en kötü enflasyonunu yaşadığı göz önüne alındığında, stagflasyon olasılığı halen güçlü. Stagflasyon, temel olarak durgunluk ve enflasyonun bir arada bulunduğu ekonomik olguyu ifade eder. 1970’lerde ve 1980’lerde ABD’de aşırı gevşek para politikası ve petrol krizinin etkisiyle enflasyon ile ekonomik durgunluk bir arada yaşandı.

ENFLASYONU ÖNLEMEK İÇİN FED FAİZ ORANLARINI YÜKSELTİYOR

Ukrayna krizi ile Covid-19 pandemisi, bugün ABD’yi benzer bir durumda köşeye sıkıştırdı ve küresel ekonomik toparlanma beklentilerini daha belirsiz hale getirdi. Enflasyonu frenlemek için ABD Merkez Bankası (Fed) faiz oranlarını yükseltiyor. Bu durum, ABD dolarının dış piyasalardan geri dönüşünü tetikledi ve gelişmekte olan ekonomilerin toparlanmasının maliyeti ile dünyanın önde gelen ekonomilerinin para politikası koordinasyonunun zorluğunu artırdı. Sonucunda ise küresel varlık fiyatları ve dünya çapında emtia ve enerji fiyatları için yeni bir döngü ile sonuçlanır.

ABD ekonomisinin ilk çeyrekte en büyük destekleyicileri, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17,7 artan ihracat ve yüzde 9,2 artan kişisel tüketim olurken ana sorunlar, yüzde 5,9 düşen konut yatırımları ile yüzde 2,7 gerileyen ithalat oldu. Bu rakamlar, ABD’nin ihracatını artırmaya daha fazla dikkat edeceğine işaret ederken yatırımların enflasyonun etkisinden kaçmak adına azalmasıyla ABD ekonomisinin sürdürülebilir bir şekilde canlanmasının mümkün olmayacağı anlamına gelebilir.

 ABD EKONOMİSİNDE STAGFLASYON RİSKİ

Fed önümüzdeki aylarda para politikasını sıkılaştırmaya ve bilançosunu küçültmeye devam ederse, enflasyonu kontrol altında tutması muhtemeldir ancak yüksek faiz oranları etkin yatırımları azaltarak ekonomik toparlanmayı yavaşlatacak ve stagflasyon riskini daha da artıracaktır. Öte yandan Federal Rezerv, ekonomiyi canlandırmak için çifte sıkıştırmanın hızını yavaşlatırsa veya sıkıştırmanın büyüklüğünü azaltırsa enflasyon devam edecektir. Bir politika ikileminin yaşanması muhtemeldir. Bu nedenle, ABD ekonomisinin kısa vadede önemli bir stagflasyon sürecine girme olasılığı yükselmektedir.