Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’de Türkiye’yi ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandığını aktaran Ediz Tiyanşan, Temsilciler Meclisi’nde Demokratlar ve Cumhuriyetçilerden oluşan 170 kişilik bir vekil grubu tarafından ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’a bir mektup gönderildiğini belirtti.

Türkiye ile ilgili olan mektubun içeriği hakkında bilgi veren Tiyanşan, “Mektupta, Joe Biden yönetiminden Türkiye ile ilgili politikalarında insan haklarına yönelik sorunları gündemde tutması istendi. Aslında bu mektup 26 Şubat tarihliydi ancak basına yeni yansıdı. NATO müttefiki olarak Türkiye’nin ABD’nin önemli bir müttefiki olduğuna değinildi. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yönetiminin ilişkileri son yıllarda gerdiğine işaret edildi. Mektupta şöyle denildi; ‘Stratejik konular ikili ilişkilerimizde olması gerektiği gibi önemli rol oynadı. Ancak Türkiye’deki insan hakları ihlalleri ve demokraside kaydedilen gerileme önem taşımaktadır.’ Meclis üyelerinin mektubunda aynı zamanda Erdoğan ve partisinin Türkiye’de yargıyı zayıflattığı, ordu ve istihbarattaki kilit pozisyonlara siyasi müttefiklerini yerleştirdiği, siyasi muhalifleri, gazeteciler ve azınlık mensuplarını haksız yere hapse attığı eleştirilerine yer verildi. Bu mektup Dışişleri Bakanına ulaştı. Yeni yönetimle Türkiye arasındaki ilişkilerin nasıl gelişeceği merak konusu. Mektupta imzası bulunanlar arasında Demokrat Partili Gregory Meeks ve Cumhuriyetçi Mike McCole yer aldı. Normalde her yeni seçilen devlet başkanı ilk olarak Türkiye ile telefonlaşmıştır. Ancak Joe Biden’ın yönetime geldiği süreçte pek çok liderle telefonlaşırken Türkiye ile bunun yapılmadığını görüyoruz.” diye konuştu.

RAKİP FİRMALAR AŞI KONUSUNDA İŞ BİRLİĞİNE GİTTİ

ABD’deki koronavirüs salgınıyla ilgili gelişmelere de değinen Ediz Tiyanşan, ülkede aşı üretiminde yeni anlaşmaların yapıldığını aktardı.

ABD genelinde aşılamanın devam ettiğini vurgulayan Tiyanşan, “Hâlâ ABD genelinde aşı sıkıntısı var. Miktarın yeterli olmadığı konusunda. Pzifer ve Moderna’dan siparişler verildi. Johnson&Johnson’a da siparişler verildi ancak burada da birtakım gecikmeler yaşandığı görüldü. Merck dediğimiz firma ABD’deki en iyi bilinen aşı ve ilaç firmalarından biri. Merck’in iki tane tesisinin Johnson&Johnson’ın aşısını üretmek ve ülke genelinde dağıtmak için kullanılacağını anlıyoruz yeni anlaşmayla. Merck ve Johnson&Johnson ülke içinde en büyük iki rakip. Bu iki rakip kıyasıya bir rekabet içinde olmuştu. Ancak gelin görün ki pandemi de bir ilke tanıklık ediyoruz. Bazı uzmanlar bunu savaş döneminde yaşanan dinamiğe biraz benzettiler.” dedi.

TEXAS’TA MASKE KULLANMA ZORUNLULUĞU KALDIRILIYOR

ABD gündemindeki ikinci koronavirüs gelişmesinin Texas’tan geldiğini bildiren Ediz Tiyanşan, Texas valisinin maske zorunluluğunu kaldıracağını duyurduğunu bildirdi.

Texas valisinin iş yerlerinin tamamen açılması kararını aldığını aktaran Tiyanşan, “Texas ABD’deki en büyük eyaletlerden biri. ABD’de yarım milyondan fazla insan hayatını kaybetti salgında. Bunun 40 bininden fazlası Texas’ta. Eyaletlerin özerk yönetimleri var ama kendilerine ait sınırları yok. Bu sadece Texas’ta uygulanacak da olsa seyahatlerle ABD’nin genelindeki durumu etkileyebilir. ABD’de hâlâ günlük 65 bin vaka bulunuyor. Geçen aylara göre durum biraz daha iyileşmiş olsa da koronavirüsün türevlerine karşı endişeler var. Mutasyonlu virüs yayılmadan Beyaz Saray herkesi aşılamak istiyor. Ancak Texas valisi kısıtlamaların kalkacağını söylüyor. Bu zamana kadar restoranların içine sınırlı sayıda müşteri alınıyordu bu artık olmayacak. Federal yönetimden ciddi tepkiler olacaktır ve tabii ki Texas’taki vakaları da izleyip takip ediyor olacağız.” ifadelerini kullandı.