Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Özçelik, Türkiye ve dünya gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İsmet Özçelik’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“NATO Zirvesi ve Erdoğan-Biden görüşmesinin yankıları sürüyor. Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Türkiye’ye istediklerini kabul ettiremeyince bazı hareketlilikler oldu. ABD’de Türk Demokrasi Projesi adı altında 14 kişiden oluşan bir örgüt kuruldu. Örgütün başında da ‘Türkiye’de alarmı çalmanın zamanı geldi’ diyen Trump’ın dönemin Ulusal Güvenlik’ten Sorumlu başkan yardımcısı John Bolton var.

Türk Demokrasi Projesi, Türkiye’ye karşı bir operasyon merkezi olarak nitelendiriliyor. Proje kapsamında Libya’dan Suriye’ye S-400’lerden Mavi Vatan’a PKK ile mücadeleden FETÖ ile mücadeleye kadar birçok başlıkta hedef alınıyor.

Bolton, Erdoğan’ı hedef alarak ‘Otoriter bir liderin yönetiminde, bir zamanlar güvenilir bir NATO müttefiki demokrasiye sırtını dönüyor ve Rusya’yı kucaklıyor.’ ifadelerini kullandı ve diğer insanları da bu mesajla projeye katılmayı çağırıyor.

KABİL HAVALİMANI İÇİN ABD HEYETİ TÜRKİYE’DE

Afganistan’ın başkenti Kabil’de Hamid Karzai Havalimanı’nın güvenliği ile ilgili ABD’den bir heyet Türkiye’ye geldi. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ‘Bugüne kadar elde edilen kazanımların korunması ve bu kapsamda 6 yıldır sürdürdüğümüz Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nın işletilmesi sorumluluğunun gerekli şartlar sağlanırsa tarafımızdan devam ettirilmesi söz konusu. Bu konuda görüşmeler devam ediyor. Bu hususu diğer ülkelerle beraber nasıl yapabiliriz, konusunu çalışıyoruz. Şu an için alınmış bir karar yok. Ülkemiz ve Afganistan’ın menfaatleri için uygun sonuç elde etmek istiyoruz. Amacımız, Afgan kardeşlerimizin güvenlik, huzur ve refahı için katkılarımızı devam ettirmektir.’ açıklamasını yaptı.

Görüldüğü üzere ortada net bir anlaşma yok. Görüşmeler sürüyor. Türkiye’nin Afganistan’da görev alması nasıl bir sonuç doğuracağını kestirmek zor. Türkiye, Macaristan ve Pakistan’ın da işin içinde olması gerektiğini daha önce belirtmişti.

Karadeniz’de bir gerginlik var. Rusya Savunma Bakanlığı, İngiltere’ye ait HMS Defender savaş gemisinin Kırım’ın güney batısında bulunan Fiolent sınırını ihlal ettiğini belirterek olay üzerine Su-24M savaş uçağının havalandığını bildirdi. İngiltere ise Rus uçağının sınır ihlali gerekçesiyle İngiliz savaş gemisine uyarı ateşi açtığı iddialarını reddetti.

ABD’NİN ÇİN KARŞITLIĞI KAMPANYASI AVRUPA’DA KARŞILIK BULMADI

12 Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkede Avrupa Dış İlişkiler Konseyi tarafından anket çalışması yapıldı. Yapılan ankete göre, Avrupalıların yüzde 80’i ABD’yi müttefik olarak görmüyor. Bu çok yüksek bir oran yüzde 97’si ABD’nin kriz anlarında AB’ye yardım etmediğini ve etmeyeceğini söylüyor. Ankete katılanların büyük çoğunluğu ABD’nin Çin ve Rusya ile olan ilişkilerinde ABD’den yana tavır almak yerine tarafsız kalmasını istiyor.

Ankette dikkat çeken bir nokta da Avrupalıların AB’ye olan güvenindeki kırılma. Katılımcılara Çin hakkında da görüşler sorulmuş. ABD’nin Çin karşıtlığı kampanyası Avrupa’da pek karşılık bulmamışa benziyor. Ankete katılanların sadece yüzde 12’si Çin’i düşman olarak görüyor. Rusya’yı düşman olarak görenlerin oranı ise yüzde 17. Bu da ABD’nin Çin’e karşı Avrupa’yı yanına çekme politikasının çok başarılı olamayacağının göstergesi olarak değerlendiriliyor.”