Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki son gelişmeleri aktardı.

Ediz Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“ABD’de siyasetinin en şüphesiz en önemli gündem maddelerinden biri, aylardır üzerinde uzlaşma sağlamaya çalışılan altyapı paketi. Cumhuriyetçiler ve demokratlar uzun müzakerelerin ardından Başkan Joe Biden’ın da baskılarıyla en sonunda bir uzlaşmaya varıldı.

İlk etapta 4 trilyon doları bulan çok geniş kapsamlı bir ekonomik paketin aslında bir parçası. Normalde 2 trilyonun üzerinde olması planlanıyordu. Ancak cumhuriyetçilerle yapılan müzakerelerde bu rakam giderek düşemeye başladı. Cumhuriyetçiler bu denli harcamanın ekonomiye olumsuz etkileri olabileceğinden bahsediyorlardı. En sonunda 600 milyar dolarlık bir bütçe üzerinde anlaştılar.

Başkan Biden başkanlık döneminin ilk aylarını çok yoğun bir şekilde altyapı paketine ve diğer ekonomik paketlerine harcamıştı. Dolayısıyla eğer diğerlerinde de uzlaşı sağlanır ve Biden tarafından imzalanırsa şüphesiz Biden’ın başkanlık döneminin ilk ve en önemli başarılarından biri olarak kayıtlara geçecek gibi görünüyor.

TRUMP’IN KİŞİSEL AVUKATI GIULIANI’NİN AVUKATLIK LİSANSI ASKIYA ALINDI

Akılara durgunluk veren bir olay, Miami’de yaşandı. Florida eyaletine bağlı Surfside şehrinde 12 katlı binanın bir kısmı olduğu gibi yıkıldı. Arama çalışmaları devam ediyor. Onlarca kişiden halen haber alınamıyor. Hayatını kaybedenlerin sayısı tam olarak doğrulatılamıyor. Bu olay tam bir şaşkınlığa yol açtı.

New York’tan çok enteresan bir haber var. New York eyaleti, Eski ABD başkanı Donald Trump’ın kişisel avukatı Rudy Giuliani’nin avukatlık lisansını askıya aldı. Mahkemenin sunduğu gerekçe Giuliani’nin yanlış ve halkı galeyana getirecek hatta halka doğrudan tehdit oluşturacak açıklamalar yapması. Önümüzdeki günlerde bu yaptırımın kalıcı olabileceğinden bahsediliyor.

6 Ocak’ta yapılan Kongre baskını ile ilgili bağımsız bir komisyon kurulması için Demokratlar çok büyük baskı yapıyordu. Fakat Cumhuriyetçiler bu komisyonun kurulmasına engel olmuştu. Şimdi demokratlar biraz daha tek taraflı hareket ediyorlar. Ancak bu işin peşini de bırakmak istemiyorlar. Ellerindeki bütün delilleri Trump’a karşı kullanmaktan çekinmiyorlar.”