Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Amerika Birleşik Devletleri’nin  (ABD) Ukrayna ve diğer pek çok ülkede yürüttüğü askeri biyolojik araştırmalar hakkında ikna edici bir açıklama yapması gerektiğini belirtti.

Wang bugün Beijing’de düzenlenen olağan basın toplantısında konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

“Uluslararası toplum, bir süredir Ukrayna’daki ABD biyolojik laboratuvarı çevresinde hararetli tartışmalar yürütüyor ve birçok soruyu gündeme getiriyor. Ancak ABD’nin açıklamalarında birçok boşluk olduğunu ve tüm tarafların bunu sorgulamak için her türlü nedeni olduğunu üzülerek görüyoruz. ABD, konuyu örtbas etmek için sessiz kalmayı seçemez veya söz konusu iddiaları “dezenformasyon” diyerek geçiştiremez. Bunların dezenformasyon olup olmadığını belirlemek için, ABD tarafının dünyayı ikna edecek bir açıklama yapması gerekiyor. Ukrayna’daki ABD biyolojik laboratuvarında yapılan araştırmaların amacı nedir? ABD, kendi sınırlarında yasaklanmış tehlikeli araştırmaları Ukrayna’da ve diğer yabancı laboratuvarlarda yürütmekte midir? Bu sorular uluslararası toplumun büyük endişe kaynağı olmaya devam etmektedir.”

Wang, ABD’nin Biyolojik Silahlar Yasaklama Anlaşması kapsamındaki denetim mekanizmasına müdahaleyi durdurması ve uluslararası toplumun kontrolünü kabul etmesi gerektiğini sözlerine ekledi.