Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’de yeni Başkan Joe Biden’ın yeni göçmenlik yasasının konuşulduğunu aktaran Ediz Tiyanşan, yasa tasarısının göçmenlik reformu adı altında Kongre’ye sunulduğunu belirtti.

Yasanın ilk bakışta Trump politikalarına zıt olmasıyla dikkat çektiğini kaydeden Tiyanşan, “Green Card çekilişleri var ABD’de biliyorsunuz. 55 bin göçmene loto sonucunda verilen bir Green Card sistemi vardı. Joe Biden bunu 80 bin kişiye çıkarmayı planlıyor. Buna ek olarak ülkede yasal konumu olmayan yaklaşık 11 milyon göçmen var. Bunları Trump ülke dışına çıkarmayı hedefliyordu. Bu yaklaşık 10-11 milyon kişiye yeşil kart verilmesine ve hatta ABD vatandaşı olmalarının yolu açılması planlanıyor bu yeni yasa tasarısıyla. Nitekim aralarında binlerce Türk vatandaşı olduğunu da biliyoruz. Kimleri kapsıyor bu tasarı? 11 Ocak 2020 tarihinde fiziki olarak ABD topraklarında bulunan kişiler için geçici bir yasal statü sağlanacak. Vergi ödemeleri kaydıyla geçici bir yasal statü sağlanacak. Bu süre içinde ülke dışına seyahat etmeleri de sağlanacak gibi görünüyor. Trump, bir dizi Müslüman ülkeye yasak koymuştu, Biden bunları kaldırdı. Trump, yine Meksika sınırına duvar inşa etmeye çalışmıştı. Bu inşaat tamamen durdu.” dedi.

GÖÇÜ ENGELLEMEK İÇİN MADDİ YARDIM YAPILABİLİR

Cumhuriyetçi ve muhafazakârların yasaya karşı çıktığını belirten Ediz Tiyanşan, Orta Amerika ülkelerinden insanların ABD sınırlarına akın edeceğinden endişe edildiğini bildirdi.

ABD’nin bunu engellemek için Orta Amerika ülkelerine maddi yardım yapma kararı aldığını kaydeden Tiyanşan, “Yaklaşık 4 milyar dolar ekonomik yardım düşünülüyor. Bu yardımların çoğunlukla göçmenlerin ABD sınırına dayanmasına engel olacak birtakım teşvikler olacağı söyleyebiliriz. Göçmenler de ülkelerindeki güvenlikten endişe ediyor. Orta Amerika’da büyük şehirlerin dışında yaşayan insanlar polis koruması altında değil. Bu bölgeler karteller tarafından kontrol ediliyor. İnsanların pek çoğu başları belaya girince kalkıp başka bir ülke aramaya başlıyor. İnsanların çoğu güvenlik sebebiyle yola çıkıyor. Anlaşılan bu yardımlar güvenliğin sağlanması için yapılacak. Ancak yolsuzluğun bu derece yüksek olduğu Orta Amerika’da bu yardımlar gerçekten yerini bulur mu? Bunu zaman gösterecek. Demokratların uzun süredir kullandığı bir argümandı var. ‘Siz istediğiniz kadar duvar yapın göçmenler sonunda bu duvarın üstünden ya da altından geçmeyi başaracaktır.’ diyorlardı.” ifadelerini kullandı. 

SINIRDAKİ ÇOCUKLAR İÇİN GÖREVLENDİRME YAPILDI

Sınırda barınaklarda tutulan çocuklara da değinen Ediz Tiyanşan, Meksika sınırında özel bir ekibin görevlendirildiğini ifade etti.

ABD’ye yasa dışı olarak giriş yapan çocukların barındırılması ve ihtiyaçlarının karşılanması için çalışmalar yapıldığını aktaran Tiyanşan, “Günler boyunca hiç duş almadan, ailelerini aramadan çocukların buralarda kaldığı haberleri çıkmıştı. Bu nedenle Federal Acil Durum Yönetim Kurumu (FEMA) görevlendirilmiş durumda. Resmi verilere göre, perşembe günü itibarıyla ABD’deki sınır tesislerinde 4 bin çocuk vardı. 2004 yılında da FEMA benzer bir rol üstlenmişti.” diye konuştu.

ABD Başkanı Joe Biden ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in ülke içinde seyahatler düzenleyeceğini belirten Ediz Tiyanşan, 1,9 trilyon dolarlık paketin ABD’lilere anlatılacağını belirtti. Ekonomistlerin 1,9 trilyon dolarlık paketten endişeli olduğunu belirten Tiyanşan, Hazine Bakanı Yellen’ın enflasyon hakkında endişelenmediğini ifade etti.