Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’de geçen hafta Indianapolis kentinde FedEx şirketinin bir binasına düzenlenen ve 8 kişinin öldüğü silahlı saldırıyla ilgili yeni bilgilerin ortaya çıktığını aktaran Ediz Tiyanşan, geçen bir ay içinde ABD’nin farklı noktalarında toplam 45 silahlı saldırı yaşandığı bilgisini verdi.

Saldırıların pek çoğunda can kaybı yaşandığına dikkat çeken Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Saldırılar, ülke gündeme yeniden silah satış ve silah taşıma kanunlarını getirdi. En son olaya ilişkin önemli detay ise çarpıcı bir etki yarattı. Indianapolis’teki saldırganın daha önceden uyarıldığı ortaya çıktı. Saldırganın daha önceden taşıdığı bir silaha el konulduğu belirtildi. Söz konusu saldırganın ailesi tarafından yetkililere, akıl sağlığının yerinde olmadığı ve saldırgan tavırları olduğu uyarısı yapıldığı bildirildi.

Normalde silahına el konulan birinin iki hafta içinde mahkemeye çıkması ve ileriye yönelik olarak silah taşıma hakkının geçici veya kalıcı olarak ortadan kaldırılması söz konusu olabiliyor. Anladığımız kadarıyla saldırgan hakkında bu tarz bir işlem yapılmamıştı. Saldırılarda kullandığı silahları da yasal yollardan aldığı ortaya çıktı. ABD’de yaşanan bu saldırılar ülkedeki silah taşıma hakkına yönelik yeni tartışmaları gündeme getirmiş bulunuyor.

ABD’DE KORONAVİRÜSLE MÜCADELE SİYASİLEŞTİRİLDİ

ABD’deki koronavirüs salgınında, üst düzey makamlardan yapılan açıklamalarda 130 milyon yetişkine en az 1 doz aşı yapıldığı belirtildi. 330 milyona yakın nüfuslu ABD’de bu oran önemli bir başarı olarak gösteriliyor. Her iki dozu olan kişilerse toplam vatandaşların 3’te 2’sini oluşturuyor.

Son verilere göre, ülkede Biden’a oy veren eyaletlerde aşılanma oranının yüksek olduğu, Trump’a oy veren eyaletlerde ise aşılanma oranının az olduğu dikkatlerden kaçmadı. En çok aşılanan eyalet yüzde 70’e varan oranla New Hampshire oluyor. En az aşılanmış olan eyaletlerse Mississipi ve Missouri gibi Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu eyaletler. Buralarda da yüzde 30’larda görünüyor. Rakamlar koronavirüsle mücadelenin ne kadar siyasileştirilmiş olduğunu da ortaya koyuyor.

MEKSİKA SINIRINDAKİ GÖÇMEN SORUNU

Biden ülkeye alınacak mültecilerin sayısının 15 bin olduğunu açıklamıştı. Bu sayı Trump döneminde alınanlarla aynı. Pek çok Demokrat Parti yetkilisi bu açıklamaya sert tepki gösterdi. Biden göçmenlere karşı daha yumuşak tavrıyla gündeme geliyordu. Dolayısıyla Biden vaatlerini gerçekleştirmemekle suçlandı. Biden son açıklamasında bu sayının değişeceğini söyledi. Meksika sınırına akın eden genç ve çocuk yaşta göçmenler artış gösterdi. ABD yönetimi, göçmenlere çok da açık oldukları görüntüsünü vermemek için mülteci sayılarında ciddi bir artış yapmadıkları görünüyor. 15 Mayıs itibarıyla Biden’ın ABD’ye bu yıl kabul edilecek mülteci sayısını açıklaması bekleniyor.”