Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’de Türkiye’yi yakından ilgilendiren Halk Bank davasında önemli bir dönüm noktası yaşandığını aktaran Ediz Tiyanşan, Halk Bank avukatlarının bankanın ABD’de yargılanmayacağı itirazında bulunduğunu kaydetti.

12 Nisan’da avukatların başvurusunun ele alınacağını belirten Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Her iki taraf da sözlü olarak hakimlerin sorularını cevaplayacak, aynı gün içinde de karar verilebilir ya da süreç biraz daha uzayabilir.

Eğer Halk Bank lehine bir karar gelirse dava düşüyor olacak. Ancak tecrübelerden de hatırladığımız kadarıyla benzer itirazlar reddedilmişti. Hukukçular burada Halk Bank lehine bir karar çıkma ihtimalini düşük görüyorlar.

3 Mayıs’ta jürili bir mahkeme başlayacak. Ancak üst mahkemenin kararına göre bu tarih değişebilir. İran’a uygulanan ABD yaptırımlarının delinmesi gibi bir suçlama var.

Mahkeme ABD ile ilişkiler ve Türkiye ekonomisini yakından ilgilendiriyor.

GÜNEY SINIRINDAKİ GÖÇMEN SORUNU

Biden yönetiminin gündemini güney sınırındaki göçmenler işgal ediyor. Özellikle çocuk ve genç yaşlarda binlerce göçmen akın ediyor. Sadece mayıs ayında gözetime alınan çocukların sayısı 19 bini bulmuş durumda. Bunlar bölgedeki barınaklarda devletin gözetiminde bulunuyor.

Amerikan tarihindeki en yüksek sayı olarak kayda geçti. Beyaz Saray’ın atacağı adımlar dikkatle bekleniyor. Bazı kurumlar yaptığı açıklamada, haziran itibarıyla sınırdaki çocuk ve gençlerin sayısı 35 bine kadar çıkabilir deniliyor. Anladığımız kadarıyla buradaki sağlık bakanlığı bunu oldukça korkutucu bir senaryo olarak nitelendiriyor.

Bölgede daha fazla barınak yapılması için çaba sarf ediliyor. Giderek artan bir göçmenlik krizi var diyebiliriz. Muhalefetin eline de güçlü bir koz verilmiş olundu.

TRUMP YENİDEN GÜNDEMDE

Cumhuriyetçi Parti’nin üst düzey isimleri Florida’da toplanıyorlar. Bir önceki buluşmada da Trump spot ışığını herkesten çalmıştı. Bunun bir benzerinin yaşanması bekleniyor. Trump, 2024 seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti adayı olabilir deniliyor. Cumhuriyetçi Parti içinden diğer adaylar da sivrilebilir, diyenler var. Ancak şu an bütün spot ışığı Trump’ın üzerinde.

Florida Eyaleti Valisi Ron DeSantis, Trump’a en çok yaklaşabilen isimlerden biri ancak uzmanlar onun kendi başına bir isim yaratamayacağı görüşünü savunuyor. Şu an parti yeni bir lider üretme konusunda sorun yaşıyor. Ülke genelinde Cumhuriyetçi halk Trump’ı destekliyor. Trump’ın kendisi olmasa bile ona yakın olan bir aday siyasi hareketin devamını getirecek gibi görünüyor.”