Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’de çevreyle ilgili gündemin yoğun olduğunu aktaran Ediz Tiyanşan, petrol çıkarma sektöründe kullanılan çevreyi kirletici işlemlerin durdurulmasıyla ilgili kararlar alındığını belirtti.

“Hidrolik kırılma” adıyla bilinen işlemde, yerin altına yüksek basınçla zehirli kimyasalların enjekte edildiği bilgisini veren Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Bu kimyasallar yer altına enjekte edildiği zaman çok büyük kayaların çatlamasına neden oluyor. O çatlaklardan gaz ve petrolün daha kolay bir şekilde yeryüzüne çıkarılması sağlanıyor. Ekonomik olarak getirisi yüksek bir operasyon çünkü petrol çıkarmayı kolaylaştırıyor.

Bu ABD’nin yerel üretimini artıran bir unsur ve petrol fiyatlarının da daha düşük tutulmasına yardımcı olmuş bir işlem. Ekonomik olarak da enerji şirketlerine çok büyük getirisi var.

Çevre koruma örgütleri bu işleme karşı çıkıyorlar. Çünkü hidrolik kırılmanın çevreye çok ciddi zararları var. Bunların en başında hava kirliliği yer alıyor. Yere enjekte edilen kimyasallar yakınlardaki su kaynaklarını kirletebiliyor. Uzun vadeli zararları konusunda da bilgi sahibi değiliz. Bundan 100 yıl sonra ne gibi bir etkisi olacak bilinmiyor. Metan gazının havaya salınması da söz konusu. Bu da küresel ısınma konusunda en önemli etkenlerden biri.

PETROL SEKTÖRÜ ÇALIŞANLARI TEPKİLİ

California, 2024 yılı itibarıyla hidrolik kırılma için lisans verilmeyeceğini açıkladı. California’da 2045 yılı itibarıyla petrol çıkarma işlemlerinin tamamen ortadan kalkması isteniyor. California uzun vadede tamamen yeşil bir ekonomi hayal ediyor. Petrol ve dizel gibi fosil yakıtlara bağlı olmamayı amaçlıyorlar.

Petrol sektörü çalışanları tepki gösteriyor. Sendikalar yüz binlerce imza topladı, California Valisi ciddi baskı altında. California’da valilik seçimleri için erken seçime gidilmesi bekleniyor. Ama Demokrat Parti ve şu anki vali geri adım atmaya hazır değil, oldukça iddialılar.

İlk etapta 7 bin kişinin işsiz kalacağı söyleniyor, bunlar özellikle yılda 100 bin doların üzerinde kazanan insanlar. Diyorlar ki, bunların üçte ikisinin herhangi bir üniversite eğitimi yok. Tamamen bu iş için eğitilmiş insanlar, onların işlerini kaybetmesi sonrası ekonomiye kazandırılması kolay olmayacak.

Hidrolik kırılmanın California’da yasaklanmasının ardından diğer eyaletlerde de benzer adımların atılabileceği düşünülüyor.”