Haber: Samet Demir

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) temmuz ayında tüketici fiyatları bir önceki aya göre yüzde 0,5, önceki yıla göre ise yüzde 5,4 artış gösterdi. Enflasyon pandemi sürecinde yapılan yardımlar ve fonlamaların etkisiyle de artmaya devam ediyor. ABD’nin yüksek enflasyon politikasından en çok etkilenenler ise Türkiye gibi gelişmekte olan ülke ekonomileri oldu. 

ABD’de aylık 0,5 olarak açıklanan temmuz ayı enflasyonunun yüksek olduğunu ifade eden Prof. Dr. Mehmet Şişman, ABD’nin enflasyonu yavaş yavaş artırarak büyümeyi öngören bir duruma geldiğini kaydetti.

ABD’deki ihracat ve üretici fiyatlarının da yüksek olduğunu belirten Şişman’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“ABD’nin verimlilik artışı birim emek maliyetlerinden daha yüksek artıyor. Verimlilik artmasına rağmen enflasyonun artması büyümeyi yukarı çekiyor. Bu aynı şekilde değer ücretlerin düşmesi anlamına geliyor. Yani yine kapitalizmin genel ilkesi reel ücretleri aşındırarak ve enflasyon yaratarak büyümenin sağlaması yolu izleniyor. ABD hükümetinin 3,5 trilyon dolarlık bütçesi var bunun da 1 trilyon dolarını altyapı yatırımlarına yatıracak bu da enflasyonun düşmeyeceği anlamına gelir.

ABD’DEKİ YÜKSEK ENFLASYONUN GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERE ETKİLERİ

Fed varlık alımlarını azaltmaya başlar başlangıçta. Hemen faiz artışına gitmesini bekleyemeyiz. Varlık alımlarını azaltması piyasaya daha az dolar verilmesi anlamına gelir. ABD tahvil alımlarının azaltılması dolar arzını azaltıcı etki yaratır ve enflasyonu aşağı çekmek için bir hareket başlatır. Bu da gelişmekte olan ülkelerin etkilenmesini getirir. İthalat ve ihracatını dolarla yapan gelişmekte olan ülkeleri biraz sıkıntıya sokar bu durum, sokuyor da zaten başladı bu süreç. ABD dolarının miktarının azalmasının sıkıntıları bu ülkelerde kendini gösterecek.”

FAİZLERDE İZLENMESİ GEREKEN YOL

Türkiye’nin faiz konusunda izlemesi gereken yol hakkında da değerlendirmede bulunan Prof. Dr. Mehmet Şişman, Türkiye’nin faiz düşürmesinin zor olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Şişman, Türkiye’nin kasım ayına kadar faizleri sabit bırakabileceği öngörüsünde bulunurken kasım ayından itibaren baz etkisiyle birlikte enflasyonda düşüş görülebileceğini belirtti. Şişman ağustos, eylül ve ekim ayları için, “İktisat bilimi bize kesinlikle faiz düşürmememiz gerektiğini söylüyor.” diyerek erken faiz indiriminin Türk lirasını olumsuz etkileyebileceğini bildirdi.