Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’de Biden yönetiminin dört yılına damga vurabilecek bir projenin açıklandığını aktaran Ediz Tiyanşan, projenin içeriğinde 32 bin kilometrelik yolun yeniden inşası, tamiri ve geliştirilmesinin gündeme alındığı bilgisini verdi.

ABD’nin ekonomik olarak stratejik görünen 10 bin köprüsünün de üzerinde çalışmalar yapılacağını kaydeden Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“ABD’nin en temel su ve gaz gibi boru hatları, güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerjiye odaklanan uzun bir liste var. Toplamda 8 yılda 4 trilyon dolara kadar bir harcama yapılacağından bahsediliyor.

Biden, bu projeyi ilk kez tanıttı. Yaptığı açıklamalarda bunun ABD için ne kadar önemli olduğundan bahsetti. Tarihi bir girişim olarak nitelendirdi. Biden, ‘ABD’nin ilk kez uzay yarışına başladığı dönemleri hatırlayın. Bu dönemlere benzer ABD’de çığır açacak bir projeden bahsediyoruz.’ dedi.

PROJE ÇİN İLE REKABET İÇİN YAPILIYOR OLABİLİR

Bu paket 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana istihdam yaratacak en büyük proje olarak görülüyor. Bu proje aslında çok ciddi sosyoekonomik amaçları olan bir proje. Milyonlarca kişi için iş yaratılacak. Bu yeni paket kabul edilirse ülke genelinde kitlesel projelerin başladığı bir devre girebilir, ABD.

Yönetim bunu daha stratejik bir proje olarak görüyor. Yönetimin ABD’nin dünyadaki liderlik pozisyonunun korunması gibi hedefleri var.

Biden göreve geldiğinde senatörlerle yaptığı toplantıda Çin’e değinmişti. Demişti ki ‘Geçen 4 yıl boyunca ABD’nin geri kaldığını, bu süreçte Çin’in milyarlarca dolar yatırım yaparak neredeyse ABD’yi altyapısal olarak geride bırakacak girişimlerde bulunduğunu belirtti. Hatta Biden, ‘Çin bu gidişatla devam ederse bizim yemeğimizi elimizden alır.’ demişti. Projenin, Çin ile rekabeti sertleştirmek için yapılan bir proje olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Bu projelerin ülke içinde yenilebilir enerjilere yönelme hedefi de var. Biden’ın küresel ısınmayla mücadeleye katkısının bulunacağı bekleniyor. Irklar arası eşitliğe de bunun katkısını olacağı belirtiliyor. Azınlıkların hakim olduğu geri kalmış bölgelerde birtakım yatırımların yapılması söz konusu.

PROJENİN FİNANSMANI İÇİN VERGİLER ARTIRILACAK

Sekiz yıl sürecek projenin finansmanını da 15 yıla yaymaya çalışıyorlar. İlk etapta 2 trilyon dolar daha sonrasında 4 trilyon dolara çıkabileceği bildiriliyor. Burada kurumlar vergisinin de artırılmasıyla bütçe açığının da kapatılması öngörülüyor. Ne kadar mümkün onu bilmiyoruz.

Burada tabii küresel kurumlardan bahsediyoruz, bu aynı zamanda bu kurumlara verilen bir mesaj. Deniliyor ki, ‘Siz gelin yatırımlarınızı ABD’de yapın.’ Böyle bir mesaj da veriliyor. Eğer kabul edilirse ABD’de nesillerdir devam eden hükümet yatırımlarındaki bu durgunluk da sona ermiş olacak.

Bu uzun sürecek bir paket kabul edilmesi aylar sürebilir. Pek çok Cumhuriyetçi karşı çıkmış durumda. Pek çok senatörler Biden’ın yüz yüze görüşmeler yapması, ikna etmeye çalışması var. 4 trilyon dolara varacak bir projenin kabul edilmesi biraz güç görülüyor. Belki birtakım değişikler yapılarak her iki partinin de desteği alınarak onaylanmasına yardımcı olabilir.”