Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’de gündemin İsrail ile Filistin arasındaki ateşkes olduğunu kaydeden Ediz Tiyanşan, ABD Başkanı Biden’ın İsrail’e destek verdiğini ve Gazze’ye de yardım sözü verdiğini bildirdi.

Biden’ın Orta Doğu’daki ülkelerle her saat üst düzey görüşmeler yaptığını aktaran Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Biden, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’ye özellikle teşekkür etti. Taraflar hakkında söylediklerine bakarsak Biden ortadan bir yol çizmeye devam ediyor. ABD, Gazze’de Hamas ile diğer siyasi örgütleri ‘terör örgütü’ olarak tanımlıyor ve buradan İsrail’e atılan roketlere karşı İsrail’in kendini müdafaa etme hakkının olduğunu ifade ediyor. ABD’nin açıklamasında, ‘Gazze’ye hızlı insani yardım sağlamak için Birleşmiş Milletler (BM) ve diğer uluslararası kuruluşlarla iş birliğinde kararlıyız.’ deniliyor.

Bunun Filistin yönetimi ile ortaklık içinde yapılacağı belirtiliyor, Filistin yönetiminden kasıt başkanlığını Mahmut Abbas’ın yaptığı Batı Şeria’daki Filistin yönetimi. Öte yandan Gazze şeridi Hamas’ın kontrolünde. Hamas ile iş birliği yapılmayacağı ve Hamas’ın cephaneliğinin doldurulmasına engel olunacak şekilde bu yardımların yapılacağı, bildiriliyor.

Gazze’de görev yapmış bir gazeteci olarak bölgeden kaynaklarımla konuştuğumda, Gazze’nin zaten hâlihazırda çok ciddi bir altyapı sorunu olduğunu, elektrik, su, kanalizasyon, kıtlık, ekonomik sorunlar olduğunu belirtiyorlar. Ancak bu son saldırılarda en kritik altyapı noktaları hedef alınmışa benziyor. ‘Bu saldırılar bizi 10 yıl daha geriye götürdü.’ deniliyor. Bu çatışmalar çok daha ciddi bir hasara yol açmışa benziyor.

KONGRE BASKINININ YANKILARI SÜRÜYOR

Hâlâ Demokrat Parti’nin başını çektiği bir grup bu olayların incelenmesini istiyorlar. Saldırıda rol oynamış olan pek çok birey hâlihazırda tutuklandı ancak bunun bir örgüt olarak nasıl bu boyutlara ulaştığını anlamak üzere Demokrat Parti, bir komisyon kurulmasını ve soruşturulmasını destekliyor. Cumhuriyetçi Parti’nin yüzde 80’i buna karşı çıkıyor. Bunun sebebi ise Trump’a verilen destek ve onun korumaya devam edilmesi. Şu an için Temsilciler Meclisi’nde komisyonun kurulmasına onay çıkmış gibi duruyor. Anladığımız kadarıyla protesto öncesi bazı Cumhuriyetçi Parti temsilcileri de destek veriyordu, protestoculara sosyal medyadan. Onlar da soruşturmadan kendi aleyhlerine sonuç çıkmasından endişe ediyor.

ABD’DE TARTIŞILAN İDAM CEZASI KARARI

Güney Carolina eyaletinde yaşanan bir gelişme dikkat çekti. İdam cezasının oldukça sık uygulandığı bir yer. Yeni geçirilen bir kanunla idam cezasına çarptırılmış mahkumlardan ölüm seçeneği belirlemesini istiyorlar. İki seçenek veriyorlar, elektrikli sandalye ile idam mangası yani bir atış ekibi… Ancak iki mahkum bu seçimi yapmak yerine eyalet hükümetini mahkemeye veriyor. Onlar mahkum edildiği zaman eyalette zehirli iğne ile idam edilme seçeneği bulunuyormuş. Bunun uygulanması gerektiğini söylüyorlar. Ancak son zamanlarda eczanelerin ve ilaç firmalarının hiçbiri bu kimyasalları üretmiyorlar. Anladığımız kadarıyla üreticilerin de bilgilerini gizli tutması mümkün olmuyor. Firmalar bu tarz kimyasalları üretmek istemiyorlar. Yeni kanun kapsamında da mahkûmlar bu iki seçenekten birini seçmek zorunda kalıyor.”