Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanı Lloyd Austin, Irak’ta Amerikan askerlerinin konuşlu olduğu Ayn el-Esed Hava Üssü’ne yönelik roketli saldırıya karşılığın, “düşünceli” ve “uygun” olacağını belirtti.

Austin, ABD televizyonunda katıldığı canlı yayında, 3 Mart’ta Irak’ta Amerikan askerlerinin konuşlu olduğu Ayn el-Esed Hava Üssü’ne yönelik roketli saldırıya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Söz konusu saldırıya ilişkin istihbarat toplamaya devam ettiklerini belirten Austin, “Iraklıları, bir an önce bu konuya ilişkin soruşturmayı tamamlamaları için teşvik ediyoruz ve onlar da hızlı hareket ediyor. İnsanları her zaman yaptıklarından sorumlu tutacağımızdan emin olabilirsiniz.” ifadesini kullandı.

Austin, saldırının failinin kim olduğundan emin olmak istediklerinin altını çizerek, “Bu tarz saldırıları gerçekleştirenlere mesajımız, bizim kendimizi savunmak için gerekli olanları yapacağımızdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Saldırının arkasında İran’ın olduğunun tespit edilmesi durumunda, ABD’nin açık mesaj verip vermeyeceğinin sorulması üzerine, “İran’ın bir saldırıyı ve bizim eylemlerimizi değerlendirebileceğini ve kendi sonuçlarını çıkarabileceğini düşünüyorum.” diye konuştu.

Austin, “Askerlerimizi savunacağız ve karşılığımız düşünceli ve uygun olacak.” ifadesini kullandı.