Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles kentinde bulunan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Dünya Postası” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın Avrupa turuna çıktığını belirten Ediz Tiyanşan, ABD’deki gündemin Ukrayna ve Rusya arasındaki gerilime odaklandığını bildirdi.

İki ülke arasındaki gerilimin ABD ile Rusya arasında bir yüzleşmeye neden olduğunu belirten Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Blinken ilk olarak Ukrayna Cumhurbaşkanı ile bir araya geldi. Rusya’nın Ukrayna’ya kısa süre içinde yeni bir saldırıda bulunabileceğini söyledi. Yeni diyoruz çünkü daha önce 2014’te Kırım’ı ilhak etmişti Rusya. Şu anda da Ukrayna sınırında sayısının 100 bine yaklaştığı tahmin edilen askeri birlikler konuşlandırıldığı belirtiliyor ABD kaynaklarından. Rus yetkililer bu suçlamaları reddediyorlar ancak gelin görün ki Dışişleri Bakanı Blinken Ukrayna öncelikli gezi için şu anda Avrupa’da.

Blinken, ABD’nin hükümet kaynaklı radyosuna konuştu, ‘Rusya’nın diplomasi yolunu tercih etmesini umuyoruz ama yaptırım uygulamaya da hazırız. Putin’in hangisini seçeceğini göreceğiz.’ dedi. İngilizcede bir söylem var bu kapsamda ‘havuç mu sopa mı’ diye söyleniyor. Bir yandan diyalog için ısrar edilirken diğer yandan da yaptırımlar üzerinde duruluyor. Putin’in yaptırımlara ikna olmasıyla diplomasiyi tercih etmesini umuyorlar. Bugüne kadar bu strateji çok da sonuç vermedi.

Blinken, Rusya’nın işgali halinde atmaya hazır 3 adımları olduklarını belirtti. İlk olarak kapsamlı yaptırımlar olacağını söyledi. Avrupalı müttefiklerle çalışıldığını ifade ediyor Blinken, Ukrayna’ya daha fazla savunma yardımı sağlanmasından bahsetti. Blinken, olası bir işgal durumu için ‘NATO’nun doğu kanadının savunmasını daha da güçlendireceği neredeyse kesin olarak görünüyor.’ ifadesini kullandı.

Cuma günü Blinken, Cenevre’de Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir araya gelecek. ‘Cenevre’de görüşecek olmamız diplomasinin bir olasılık olduğunu gösteriyor.’ dedi Blinken ve ‘Biz sonuna kadar diplomasi yolunu izlemeye kararlıyız dedi. Diplomaside her seçenek tükenirse diğer adımlar başvururuz.’ ifadesini kullandı.

KUZEY AKIM 2 BORU HATTI

Bu projenin yapımı bitmiş olsa da aktif hale gelmedi. ABD bu projenin askıya alınmasını istiyor. Blinken, ‘Bu boru hattına karışı olmayı sürdürüyoruz. Boru hattının Ukrayna üzerinden geçen boru hattını bypass edeceğini ve Rusya’nın Ukrayna’ya zarar vereceğini düşünüyoruz.’ ifadesini kullandı.

Doğal gaz fiyatlarının arttığı dönemde bu projenin Avrupa’da fiyatları düşürebileceği düşünülüyor. Almanya ve diğer ülkeler ve bu projeyi destekliyorlar. Blinken ise bu projenin Avrupa’yı Rusya’ya enerji konusunda bağımlı hale getirebileceğini düşünüyor. Blinken, Avrupa ile Rusya arasındaki gergilimde Rusya’nın vanaları kapatacağı görüşünü savundu. Almanya’daki temaslar da boru hattıyla ilgili olacak.

ABD Kongresi bu konuda bir yasa tasarısı üzerinde çalışıyor. Ted Cruz’un liderliğinde hazırlanan bir tasarı vardı, boru hattı konusunda yaptırım öngörülüyordu ancak geçen hafta Senato’dan geçirilemedi yasa. Karşı çıkanlar ABD’nin Almanya gibi pek çok müttefikiyle ters düşebileceğini söyledi. Çoğunluk oyu kazanamadı bu tasarı. Demokrat Senatör Robert Menendez alternatif önerilerde bulundu. Putin dâhil pek çok yetkiliye ve finans kuruluşuna yaptırımı öngören bir tasarı bu. Bu yeni tasarının ne zaman oylanacağı henüz belirsiz.”