İran nükleer anlaşmasına dönmek için eş zamanlı adımlar atılması yönünde Tahran’dan gelen öneriyi değerlendiren Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, İran’ın taahhütlerine dönmesi durumunda ülkesinin de anlaşmaya yeniden katılacağını belirtti.

Price, düzenlediği basın toplantısında, Başkan Joe Biden’ın göreve geldiğinden bu yana henüz Tahran ile hiçbir temasın kurulmadığını söyledi. Price, müttefikler ve Kongre’ye danışılmadan da böyle bir adımın atılmayacağını kaydetti.

Sözcü Price, “İranlılarla doğrudan muhatap olacağımız ve önerilerini dikkate alacağımız noktaya varmadan önceki süreçte atılması gereken çok adım var.” ifadesini kullandı.

Tahran ile karşılıklı olarak anlaşmaya dönüşe hazır olduklarını belirten Price, “Başkan Biden’ın da söylediği gibi, eğer İran, Kapsamlı Ortak Eylem Planı’nın (KOEP) tüm yükümlülüklerini yerine getirmeye devam ederse biz de aynı şekilde hareket edeceğiz. İran, şu anki durumdan çok farklı bir şekilde bu adımları atarsa ABD de anlaşmaya yeniden katılır. Bunu, daha uzun ve güçlü bir anlaşma ve endişe yaratan diğer sorunların çözümü için bir platform olarak kullanacağız.” diye konuştu.

Kaynak: Sputnik Türkiye