Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilci Yardımcısı Richard Mills, uluslararası toplumun Taliban’ın Afganistan’ı askeri yolla ele geçirmesini ve “Taliban İslam Emirliği”nin dönüşünü kabul etmeyeceğini söyledi.

Mills, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) Afganistan oturumunda, ülkede ilerleyişini sürdüren Taliban’a saldırılarını durdurması ve siyasi sürece dönmesi çağrısı yaptı.

Richard Mills, “Taliban, bunları uluslararası toplumdan duymalı; Afganistan’ın askeri yollarla ele geçirilmesini ve Taliban İslam Emirliği’ne dönülmesini kabul etmeyeceğiz.” dedi.

Afganistan’ın BM Daimi Temsilcisi Ghulam Isaczai de BMGK’ya ülkesindeki felaketi önlemek için harekete geçmesi çağrısında bulundu.

Taliban’ın saldırısı altındaki sivillerin güvenliğinden ve insan hakları ihlallerinden son derece endişe duyduklarını söyleyen Isaczai, Taliban’ın Afganistan’ı bir kez daha “uluslararası terör yatağı” haline getirmeye çalıştığını ifade etti.

Isaczai, Pakistan’a ise Taliban sığınaklarının ve tedarik hattının yok edilmesinde Afganistan’a yardım etmesi çağrısı yaptı.