Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, düzenlediği basın toplantısında, Washington’ın Ukrayna’ya bir askeri yardım paketi daha sunduğunu bildirdi.

Kirby, yaptığı açıklamada “Bugün bakanlık, Ukrayna güçlerinin ülkelerinin toprak bütünlüğünü korumalarına ve NATO ile eş güdümü geliştirmelerine yardımcı olmak adına, Ukrayna’ya güvenlik yardımı girişiminin bir parçası olarak 150 milyon dolarlık yeni paketi duyuruyor.” ifadelerini kullandı.

Sözcü Kirby, yardım paketinin 2 adet topçu ve havan tespit radarı, insansız hava araçlarına (İHA) karşı sinyal bozucular, güvenli iletişim cihazları, elektronik harp ve tıbbi tahliye teçhizatını içerdiğini kaydetti.

ABD’nin ayrıca Ukrayna Hava Kuvvetlerine ait üslerin operasyonel güvenliğini ve kapasitesini geliştirmek için Kiev’e eğitim ve teçhizat sağlayacağını belirten Kirby, bunun, mart ayında açıklanan ve 125 milyon dolar değerindeki paketi tamamlayacağı bilgisini verdi.

Öte yandan Kirby, Washington’ın Kiev’e öldürücü silahlar da dâhil olmak üzere güvenlik yardımı sağlamayı sürdüreceğini dile getirdi.

ABD’nin Ukrayna’ya 2014’ten bu yana 2,5 milyar dolardan fazla güvenlik yardımı taahhüt ettiğini anımsatan yetkili, ayrıca Avrupa-Atlantik hedeflerini ilerletme yönündeki reformlarla birlikte ülkeye sürekli yardım teklifinde bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Kaynak: Sputnik Türkiye