Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles kentinde bulunan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Dünya Postası” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Amerika Bileşik Devletleri’nin (ABD) Ukrayna’ya yönelik önemli bir yardım paketi teklifinin daha geldiğini belirten Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“ABD Başkanı Joe Biden Ukrayna’ya ek 33 milyar dolar yardım paketi ve Rus oligarkların mallarına el konulması konusunda yetki istediği teklifi Kongre’ye gönderildi. Bu teklif Kongre’de onaylanırsa eğer dünya genelinde Ukrayna’ya gönderilen en büyük yardım olacak. Çok geniş kapsamlı bir içeriğinin olduğunu görüyoruz. Öncelikle ilk olarak silah mühimmat ve diğer askeri yardımlardan bahsediliyor. Yaklaşık 20 milyar dolar değerinde. Bunun yanı sıra ekonomik kalkınma için hükümete yapılması planlanan doğrudan ekonomik yardım için 8,5 milyar dolar ayrılmış. İnsani yardım ile gıda güvenliği için de 3 milyar dolar ayrıldı.

BIDEN’DAN ABD KONGRESİ’NE “UKRAYNA” TALEBİ

ABD Başkanı Joe Biden yapılan yarımlara ilişkin yaptığı açıklamada, Ukrayna’yı özgürlük mücadelesinde desteklemek için bu teklifin kabul edilmesinin büyük bir ihtiyaç olduğunu söyledi. Biden, ‘Bu mücadelenin bedeli ucuz değil ama saldırganlığa boyun eğmek ileriki süreçte daha maliyetli olacak’ ifadesini kullandı.

Bu teklif kabul edilirse dondurulan Rus oligarkların tüm mal varlıklarının satılması, paraya çevrilmesi ve Ukrayna’ya yardım olarak gönderilmesi söz konusu olabilir. Aynı zamanda Adalet Bakanlığına yetki tanınması teklifi var. Adalet Bakanlığının bugüne kadar ‘Rico Yasası’ olarak bilinen ve mafyaya yönelik uygulanan dolandırıcılık ve suç örgütü yasasının bundan böyle artık Rusya yaptırımlarından kaçan kişilere karşı da kullanılabilmesinin yolunu açmaya çalışıyorlar.

Biden ayrıca kara para aklama soruşturmalarında zaman aşımı süresini 5 yıldan 10 yıla çıkarmak istiyor. Savcılara bu tür davaları açması için daha fazla zaman tanımak istiyor. Yani özetle baktığımızda tüm adalet siteminin aslında Rusya’ya karşı hâlihazırda devreye sokulmuş olan yaptırımları daha da güçlendirmek daha da caydırıcı hale getirmek. Bunları delenlerden hesap sormak adında da çok ciddi adımlar atılmak olduğunu söylemek mümkün.

Kongre’de hem Demokrat hem de Cumhuriyetçiler Ukrayna’ya yardım fikrine çoğunlukla sıcak bakıyor. Ukrayna’yı güçlendirme çabalarını desteklediklerini görüyoruz. Ancak bu yasanın onaylanmasını zorlaştırabilecek tek bir pürüz görüyoruz. O da Başkan Biden, Ukrayna’ya yapılacak yardımı aynı zamanda Covid-19 ile mücadele için Kongre’den onaylatmaya çalıştığı yeni bir bütçe ile birleştirme çabası içinde. Buna Cumhuriyetçiler sıcak bakmıyor.

GUTERRES’İN ZİYARETİ SONRASI UKRAYNA’YA İKİ FÜZE ATILDI

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin Kiev’i ziyaret etmişti. Bu hafta itibarıyla da Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres bir ziyaret düzenledi. Ancak Guterres, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile yaptığı toplantıdan hemen 1 saat sonra Kiev de dâhil olmak üzere Ukrayna’nın dört bir tarafında bombardıman haberleri geldi. Yerel kaynaklardan gelen bilgilere göre, kente iki füze atıldı. Ukrayna Savunma Bakanı ile Dişileri Bakanı her iki füzeninde Rusya kaynaklı olduğuna dair açıklama yaptılar.

Antonio Guterres de saldırlar ilişkin, ‘Kiev’e saldırı oldu ve beni şoke etti. Burada olduğum için değil. Kiev’in hem Ukraynalar hem de Ruslar açısından kutsal bir kent olması nedeniyle. Bu dramatik bir savaş ve kesinlikle bu savaşı sona erdirmeliyiz. Bir çözüm bulmalıyız.’ ifadelerini kulandı.”