Avrupa Birliği’ne (AB) üye bazı ülkelerin başbakanları, birliğin liderlerine, ortak mektup göndererek bir an önce Covid-19 aşılarının adil bir şekilde dağıtılması konusunun ele alınmasını talep ettiler.

Bulgaristan, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Slovenya, Letonya ve Hırvatistan başbakanları, dün Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel’e bir ortak mektup göndererek, Covid-19 aşılarının adil bir şekilde dağıtılması konusunda bir an önce toplantı düzenlenmesi talebinde bulundular.

Bulgaristan medyasında çıkan haberlere göre, bahse konu mektupta, AB’ye üye 27 ülkenin liderlerinin 21 Ocak’ta yaptığı video konferansta kaydedilen sonuçlara atıf yapıldı. Mektupta, söz konusu sonuçlar uyarınca, AB’ye üye ülkelere nüfus oranlarına göre aşı sağlanacağı ve bu kurala uyulmaması durumunda ülkeler arasında büyük farklılıkların ortaya çıkabileceği vurgulandı.

AB Konseyi’nden bir yetkili ise, mektubu aldıklarını ve 25-26 Mart’ta düzenlenecek AB Liderler Zirvesi’nde görüşülecek konular arasında zaten Covid-19 salgınının bulunduğunu bildirdi.

Avusturya Başbakanı Kurz önceki gün, Covid-19 aşılarının AB ülkelerinde nüfusa göre dağıtılması prensibinin uygulanmadığını, bu durumun ülkeler arasında adaletsiz dağıtıma yol açtığını söylemişti.

Kurz, örneğin Danimarka ve Malta’da daha fazla aşılama yapılırken Bulgaristan ve Letonya’da daha az yapıldığını savunmuştu.

8-12 Mart arasındaki verilere göre, AB içinde şu anda en yüksek aşılama oranı yüzde 25 ile Malta’da bulunuyor. Malta’nın ardından yüzde 17 ile Çin’den de aşı alan Macaristan geliyor.

En düşük aşılama oranları ise yüzde 4,8 ile Bulgaristan, yüzde 5 ile Letonya ve yüzde 6,4 ile Hırvatistan’da görülüyor. Avusturya’da ise nüfusun yüzde 10,3’ü aşılanmış durumda.