Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, üye ülkelerden Polonya ve Macaristan’da özellikle yargı bağımsızlığı gibi demokratik standartların aşındığını belirterek, bu ülkelerin durumu düzeltmemesi halinde “yetkilerini kullanmaktan çekinmeyeceğini” bildirdi.

AB Komisyonu’nun “Hukukun Üstünlüğü 2021” adlı raporu açıklandı. Raporda, bazı AB ülkelerinde demokratik standartların erozyona uğradığı, özellikle Polonya ve Macaristan’da yargı bağımsızlığının tehdit altında olduğu, bütün bunların endişe verici olduğu belirtildi.

Komisyon’dan yapılan açıklamaya göre, değerler ve şeffaflıktan sorumlu AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Vera Jourova, “Yargı bağımsızlığı söz konusu olduğunda bazı üye ülkelerde ciddi endişe sebepleri bulunmaktadır.” ifadesini kullandı.

AB Komisyonu’nun adaletten sorumlu üyesi Didier Reynders’in de Polonya’ya bir mektup göndererek yargı bağımsızlığının korunmasına yönelik AB Adalet Divanı’nın aldığı son kararın Polonya hükümeti tarafından nasıl uygulandığına dair açıklama talep ettiği aktarıldı.

AB Komisyonu, AB anlaşmalarından kaynaklanan “yetkilerini kullanma konusunda tereddüt etmeyeceği” tehdidinde bulundu.

AB, İKİ ÜLKEYE FONLARI AKTARMAYABİLİR

Komisyon, Polonya’nın 16 Ağustos’a kadar mektuba yanıt vermesini ve Adalet Divanı’nın kararına uymasını bekliyor. Bunun olmaması durumunda AB Komisyonu’nun Polonya’ya mali yaptırım uygulama ihtimali bulunuyor.

AB Komisyonu’nun salgın nedeniyle çıkarılan yaklaşık 800 milyar Euro’luk ekonomik kurtarma fonundan Macaristan’a ayrılan 7,2 milyar Euro ve Polonya’ya ayrılan 23,9 milyar Euro’yu bu ülkelere aktarmayabileceği ifade ediliyor.

İki ülke de kurtarma fonundan alacakları payları nasıl kullanacaklarına dair planları Komisyon’a sundu ancak bu planlar henüz Komisyon tarafından onaylanmadı.

AB’NİN ELEŞTİRİLERİ

AB yönetimi, AB yasalarının ulusal yasaların üzerinde olduğunu, AB Adalet Divanı’nın kararlarının üye ülkeler için bağlayıcı olduğunu vurguluyor.

Raporda, Polonya’da son 6 yıldaki reformlarla yargı sistemi üzerinde hükümetin etkisinin arttığı eleştirisi yapıldı.

Macaristan ise yolsuzlukla mücadele yetersiz kalan tedbirler konusunda eleştirildi. Macaristan’da medyada çoğulculuğun tehlike altında olduğu kaydedildi.

AB Dönem Başkanlığını yürüten Slovenya’da medyanın durumu konusunda raporda olumsuz görüşlere yer verildi. Slovenya’da gazetecilere yönelik tehditlerin arttığı belirtildi.