Avrupa Birliği (AB), Rusya’ya bir mektup göndererek Avrupa’daki güvenlik mimarisi ve Ukrayna sınırındaki durumla ilgili artan gerilim konusunda görüşmeler yapabilecekleri mesajını vermeye hazırlanıyor.

Bazı Batılı medya kuruluşlarına taslağı sızdırılan 27 AB ülkesinin ortak mektubunda, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in imzasının bulunduğu bildirildi.

Daha önce Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve bazı Avrupa ülkelerine gönderdiği mektuba yanıt niteliği taşıyan metinde, Moskova’nın Ukrayna sınırından ve Belarus’tan güçlerini çekmesi istendi.

“Avrupa ülkelerinin birlikteliğini” vurgulamak için Borrell’in koordinasyonunda hazırlanan AB ülkelerinin ortak mektubunda, durumla ilgili derin endişelerin devam ettiği, gerginliklerin ve anlaşmazlıkların diyalog ve diplomasi yoluyla çözülmesi gerektiği belirtildi.

Mektupta, “Biz AB olarak, NATO’daki ortaklarımızla birlikte, herkesin güvenliğinin nasıl güçlendirileceği hakkında Rusya ile diyaloğu sürdürmeye hazırız.” ifadeleri yer aldı.

AB ülkeleri, Avrupa’nın güvenliğiyle ilgili konuların Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatı (AGİT) ve NATO-Rusya Konseyi gibi forumlarda tartışılması gerektiğini bir kez daha vurguladı.

Batı basınına konuşan AB diplomatları, mektubun Rusya’ya bugün gönderilebileceğini aktardı.