Avrupa Parlamentosu dün Ukrayna krizini ele aldı.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, toplantıda yaptığı konuşmada, son zamanlarda AB’nin Rusya’ya AB tarihindeki en ağır yaptırımları uygulamakta olduğunu söyledi.

AB, 680 birey ve 53 kurumu yaptırım listesine aldı. Yaptırım uygulanan kişilerin AB toprağına giriş yapmaları yasaklanırken, bu kişilerin AB’deki varlıkları donduruldu ve AB’den fon almaları yasaklandı.

Ayrıca AB, Rus Merkez Bankası’nın AB’deki varlıklarını da dondurdu ve bazı Rus bankalarını SWIFT küresel bankalar arası mesajlaşma sisteminden çıkardı. AB ayrıca Ukrayna’ya 450 milyon Avro değerinde ölümcül silah sağlayacak.

Ukrayna’nın AB üyelik başvurusundan bahseden Leyen, “AB ile Ukrayna arasındaki mevcut ilişki benzeri görülmemiş derecede yakındır ve Ukrayna şüphesiz Avrupa ailesine aittir. Ancak Ukrayna’nın AB’ye katılmak için daha uzun bir yolu var. Tarafların şu anki en büyük önceliği anlaşmazlığı sona erdirmek. AB’ye katılmak bir sonraki aşamada tartışma konusu olmalıdır” ifadesini kullandı.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola dahil olmak üzere yetkililer, dünkü Avrupa Parlamentosu toplantısında, Ukrayna’ya öldürücü silah tedarikini ve Rusya’ya yönelik yaptırımların pekiştirilmesini desteklemeye devam edeceklerini bir kez daha vurguladı.

Gözlemciler, AB’nin tavrının sadece çatışmayı şiddetlendirmeye yol açmasından endişe ediyor.