Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’de gem uzay çalışmaları anlamında hem de teknoloji alanında yeni gelişmeler olduğunu bildiren Ediz Tiyanşan, pazar günü tarihi bir güne tanıklık edildiğini kaydetti.

SpaceX isimli uzay şirketinin Dragon kapsülünün içindeki astronotlarla birlikte Dünya’ya geri dönüş yaptığını aktaran Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Tarihte bir ilk değil belki ancak 53 yıl sonra bir uzay kapsülünün suya iniş yaptığına tanıklık ettik. 27 Aralık 1968’de Apollo 8 misyonu NASA’nın yönetiminde Dünya’ya geri dönüş gerçekleştirmişti. Bunun özelliği devlet destekli bir şirket değil Elon Musk’ın sahibi olduğu özel bir şirketin gerçekleştirmiş olması.

Suya iniş yaptıktan sonra kapsülde 90 dakika bulunduktan sonra kurtarma ekipleri kapsülü sudan çıkarttı. Biri Japon diğer 3’ü ABD’li olmak üzere 4 astronot vardı.

APPLE’A TEKELLEŞME DAVASI

Teknoloji dünyasında tüm akıllı telefon kullanıcılarını etkileyecek bir dava geliyor. Epic Games, pazartesi günü Apple’ı mahkemeye veriyor. Çünkü Apple’ı bir tekel oluşturmakla suçluyorlar ve şirketin kârlarından yüzde 30 komisyon kesmekle suçluyor. Android bir telefon kullanıyorsanız Google Play üzerinden uygulama yüklüyorsunuz, eğer iPhone kullanıyorsanız da Apple Store üzerinden yüklüyorsunuz. Teknoloji firmaları Google ve Apple’ı tekel olmakla suçluyor.

Davanın yaklaşık 3 hafta sürmesi bekleniyor. Apple acaba bir tekel olarak görülecek mi görülmeyecek mi? Epic Games bu davayı kazanırsa diğer uygulama şirketleri için oyunun kuralları değişebilir gibi görünüyor. Epic Games, mahkemeyi kazanırsa sadece ABD’de değil Avrupa Birliği’nde (AB) de Apple’ın tekel olarak görülen gücü kırabilir gibi görünüyor.

BIDEN’IN EKONOMİ PAKETLERİ ÜLKEDE AYRIŞMAYA NEDEN OLDU

Geçen hafta Biden’ın Kongre’den çıkarmaya çalıştığı iki pakete ciddi eleştiriler geliyor. Biri altyapı paketi diğeri aile paketi, bunların maliyeti toplam 4 trilyon dolara geliyor. Bu iki paketin kabul edilmesi oldukça güç olarak görünüyor. Ekonomistler bu miktardaki hükümet harcamasının ekonomiyi olumsuz etkileyebileceğini söylüyor. Maliye Bakanı Jenet Yellen, Biden’ın bu paketlerinin neden olduğu enflasyon endişesini yatıştırmaya çalıştı. Televizyon kanallarında Yellen, harcamaların bir anda değil 8-10 yıla yayılarak yapılacağını belirtti. Enflasyonunun sıkı şekilde takip edileceğini, gerekirse ellerinde bulunan araçlarla bunun kontrol altında tutulacağını söyledi.

Muhalefet buna katılmıyor. İş dünyasından bir grup buna karşı çıkıyor. Enflasyonun birkaç puan bile artması ülke ekonomisi için belirsizlik yaratıyor. Ancak Biden’a göre bu paketler ABD toplumu için en çok gereken ekonomik adımları oluşturuyor.”