Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken’a Ukrayna’nın ABD’nin dış politika oyunlarına çekilmesinin Moskova’yı karşı adımlar atmak zorunda bırakacağını belirtti.

İsveç’in Stockholm kentinde düzenlenen Avrupa Güvenlik İş Birliği Teşkilatı (AGİT) Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamında Lavrov ile Blinken arasındaki görüşmeye ilişkin Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada,  “Rusya’nın yasal endişelerinin görmezden gelinmesinin, NATO güçleri sınırlarımızın yakınına konuşlandırılırken Ukrayna’nın ABD’nin jeopolitik oyunlarına çekilmesinin en ciddi sonuçlara yol açacağı, bizi askeri-stratejik dengeyi düzeltmek üzere misilleme yapmak zorunda bırakacağı vurgulandı.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca Lavrov’un, Rusya’nın batı sınırlarında uzun vadeli güvenlik garantilerinin buna alternatif olabileceğini vurgulayarak, bunun “zorunlu bir gereklilik olarak düşünülmesi gerektiğinin” altını çizdiği kaydedildi.

İki bakanın Kiev’in Minsk Anlaşmaları çerçevesindeki yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini vurguladığı ifade edildi.

Açıklamada, “Ukrayna’daki iç çatışmanın üzerinde duruldu. Lugansk Halk Cumhuriyeti ve Donetsk Halk Cumhuriyeti yetkilileriyle doğrudan diyaloğun sürdürülmesi dâhil olmak üzere, Kiev’in Minsk kompleksini koşulsuz ve tam olarak yerine getirmesi gerektiği vurgulandı. Bu bağlamda Ukrayna’nın iç mevzuatını değiştirmeye yönelik son girişimlerin Minsk Anlaşmaları ile doğrudan çeliştiği kaydedildi.” denildi.

Bakanların görüşmede planlanan üst düzey temasları da ele aldığına dikkat çekilen açıklamada, “Görüşme sırasında, geniş uluslararası gündemin yanı sıra en üst düzeyde planlanan temaslar bağlamında Rus-Amerikan ilişkilerinin güncel konuları hakkında kapsamlı bir görüş alışverişi yapıldı.” ifadeleri yer aldı.

Kaynak: Sputnik Türkiye