Sheng Yuhong, Liang Xinwen, CRI Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Senatosu Dış İlişkiler Komitesi’nde kısa süre önce “Stratejik Rekabet Yasası 2021” başlığını taşıyan ve 200 sayfanın üzerinde içeriğe sahip bir yasa tasarısı onaylandı.

Çin’in Taiwan bölgesinin isminin 50’den fazla kez geçtiği metinde, ABD’nin Taiwan’a düzenli olarak silah satması, Taiwan’ın uluslararası örgütlere katılmasını desteklemesi ve Taiwan’a diğer hükümetlerle “eşit muamelede” bulunulması gerektiği belirtildi.

Çin’in temel çıkarlarına ilişkin bu konuda ateşle oynayan ABD’nin söz konusu girişimi, Tek Çin ilkesine yönelik ciddi bir provokasyon olduğu gibi, Çin ile ABD arasında imzalanan üç ortak bildiriye ve ABD’nin Çin’e verdiği siyasi taahhütlere de aykırı.

Uluslararası toplumda genel kabul gören Tek Çin ilkesi, Çin’in de kırmızı çizgisi. Taiwan meselesinde Çin hükümeti kesinlikle taviz vermeyecek. Ancak ABD’deki bazı kesimler yanlış değerlendirmelerde bulunarak hâlâ hayaller kuruyor.

Bazı uzmanlar, ABD Senatosu’nda onaylanan ve Taiwan’la ortaklık ilişkisinin güçlendirilmesini öngören yasa tasarısının, Washington’un aslında Taiwan’ı bir piyon olarak gördüğünü apaçık gösterdiği kanısında.

Taiwan meselesi, Çin’in egemenliği ve toprak bütünlüğüyle ilgili bir konu olduğu gibi, Çin-ABD ilişkilerinin de en önemli ve en hassas noktalarından biri. ABD’li bazı politikacılar, Çin’in bu konudaki kararlılığını hafife almamalı. Çin’in kırmızı çizgisini aşmaya çalışanların sert bir karşılık göreceklerine kimsenin şüphesi olmamalı.

Çin tarafından yapılan açıklamalarda, Çin’in barışçıl birleşmenin gerçekleşmesi için elinden geleni yapacağı, diğer seçeneklerden vazgeçme gibi bir taahhütte bulunmadığı ve hiçbir seçeneği dışlamayacağı defalarca vurgulandı.

ABD’deki bazı kesimler bu konuda hayal kurmaya son vermeli, izledikleri yanlış yolu terk etmeli.