Amerikalı Demokrat Senatör Tim Kaine ile Cumhuriyetçi Senatör Todd Young, 1991 ve 2002 tarihli “Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Orta Doğu’da askeri güç kullanmasına izin veren” iki yasanın iptal edilmesini öngören bir tasarı sundu.

Kaine, konuyla ilgili yazılı açıklamasında, “Geçen hafta Suriye’de yapılan hava saldırısı, yürütme erkinin savaş güçlerini artırmak istediğini gösteriyor. Kongre, yeni bir askeri eyleme onay vermemekle kalmalı, aynı zamanda artık gerekli olmayan savaş yetkilerini de kaldırmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Kaine, Joe Biden yönetiminin geçen hafta Suriye’deki hava saldırısının Kongre’ye haber verilmeden yapılmasından duyduğu rahatsızlığı da yeniden dile getirdi.

1991 ve 2002’deki askeri güç kullanımı yetkilerinin artık bugünkü koşullarla örtüşmediğini kaydeden Kaine, 1974 tarihli Savaş Yetkileri Yasası’nın da güncellenmesini amaçladığını ifade etti.

Söz konusu yasalar eski Başkan Donald Trump’ın Kasım Süleymani’yi hedef aldığı saldırı sonrasında da gündeme gelmiş, Kongre üyeleri “bu tür askeri eylemin Kongre onayı olmaksızın yapılmasının yasa dışı olduğunu” savunmuştu.