2022 Beijing Kış Olimpiyatları’na katılmak için Çin’e gelen atletler, Olimpiyat köyündeki güzel yemekler dahil günlük yaşantılarını toplumsal medya hesaplarından paylaşıyor. Olimpiyat köyünde sunulan zengin ve lezzetli yemekler, yabancı sporcularda derin izlenim bıraktı.

Devam eden Beijing Kış Olimpiyatları’nın snowboard yamaç stili kadınlar kategorisinde gümüş madalyanın sahibi olan Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) atlet Julia Marino, 7 Şubat’ta NBC’ye verdiği röportajda, olimpiyat köyünde en sevdiği yemek olan Çin mantısından (Jiao Zi) bahsetti.

                                                 Marino NBC’ye röportaj verdi

Marino röportajda, “Buraya geldiğimden beri yaklaşık 200 mantı yedim. İdman için dağdan döner dönmez mantı yiyorum.” diye konuştu.

Olimpiyat köyündeki yaşam hakkında da konuşan Marino, olimpiyat köyündeki COVID-19 salgınının önlenmesi ve kontrolü için katı düzenlenmelerin uygulandığına dikkat çekti. Marino, ancak idman ve müsabakadan sonraki boş zamanları geçirmek için arkadaşlarla müzik dinleme, dans etme ve şarkı söyleme gibi eğlence yollarını bulduklarını kaydetti.

Marino, “Çok eğlendik, güneş batmadan önce küçük müzik etkinliklerimizi yaptık.” dedi.

24 yaşındaki Marino, Beijing Kış Olimpiyatları’nın snowboard yamaç stili kadınlar müsabakasında 87.68 puanla ikinci olurken, Yeni Zelandalı Zoi Sadowski-Synnott, altın madalyanın sahibi oldu. Amerikalı ünlü atlet Jamie Anderson ise üçüncü oldu.

Basına daha önce çıkan haberlere göre, 2022 Beijing Kış Olimpiyatları sırasında olimpiyat  köyünde sağlıklı ve zengin yemek hizmetleri sunuluyor. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (ICO) tarafından yemek menüsünde her 8 günde bir döngüsü yapılan toplam 678 yemek türü bulunuyor.  “Sporcu merkezli” ilkesine bağlı kalan olimpiyat köyü, çeşitli ülkelerin kafilelerine 24 saatlik yüksek kaliteli yemek hizmetleri sunuyor.

Çeşitli ülkelerden atletler de sosyal medya hesaplarından bu lezzetleri paylaştılar. Örneğin Hollandalı sürat patencisi Jutta Leerdam’ın de sosyal medya platformunda paylaştığı “Olimpiyat Köyü Yolculuğu” başlıklı Vlog, 200 binden fazla beğeni topladı. Jutta Leerdam, Sichuan eyaletinin yöresel acı yemeklerinden Malatang’ı (acılı kaynar tencere) seçerek internet kullanıcılarının ilgisini çekti.

Leerdam, sosyal medya hesabıyla Malatang yemeğini paylaştı.

Öte yandan, ABD’li snowboard sporcusu Tessa Maud, Çin Yeni Yılı’nın ikinci gününde (2 Şubat), “Kaplan Yılı Hayırlı Olsun” fonlu bir fotoğraf çektirmekle kalmadı, Çin mantısının tadına da baktı. Paylaştığı bu fotoğraf birçok internet kullanıcısının dikkatini çekti, bazı internet kullancıları, “Yeni Yılınız Kutlu Olsun, umarım Çin’deki her günün tadını çıkarırsınız!” gibi yanıtlar bıraktı.

Robotlar, yemekleri servis ediyor

Lezzetli yemeklerin dışında, yemek masalarındaki yüksek teknoloji de ABD basınının ilgisini çekti.

NBC’de 3 Şubat’ta yer alan haberde olimpiyat köyünde yemek servisi yapan robotlara yer verildi.

Haberde “Olimpiyat köyünün medya merkezindeki restoranının tavanından asılı robotlar, insanlara seçkin yemekleri servis ederken, diğer robotlar yemek hazırlıyor ve pişiriyor. Devasa robotik kollar erişteleri tavandan yemek masasına indiriyor. İnsanlar robotlardan yiyecekleri seçip, yiyorlar.” diye yazıldı.