Rusya-Ukrayna çatışmasının başlamasından sonra Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Ukrayna’ya büyük miktarda askerî donanım ve istihbarat sağladı.

ABD’li silah firmaları, Ukrayna’nın silah ihtiyacının nasıl daha iyi bir şekilde karşılanacağını tartıştı.

ABD ve İngiltere’den uzmanlar, NATO’nun yalnızca ABD’nin hegemonyasını sürdürmek için kullandığı bir araç olduğuna işaret etti.

Uzmanlar, Rusya ve Ukrayna arasındaki çatışmanın patlak vermesinin temel nedeninin ABD’nin Rusya’nın güvenlik endişelerini göz ardı ederek NATO’yu doğuya genişletme çabaları olduğunu ifade etti. Uzmanlar, ABD ve NATO’nun Rusya-Ukrayna çatışmasının tüm sorumluluğunu üstlenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Amerikalı uzman Daniel McAdams, “Son 2-3 hafta içinde ABD’nin Ukrayna’ya her hafta 800 milyon dolar değerinde askerî malzeme sağladığını gördük. ABD hükümetinin politikası ülkenin çıkarlarına değil, silah satıcılarının çıkarlarına uygun.” dedi.

Bir başka Amerikalı uzman John Varoli de “Tüm bunların hazırlığı uzun süredir yapılıyor. Rusya’ya karşı bir savaş başlatmak istediler. NATO ülkeleri gerçekleri umursamıyor. Özgürlük, demokrasi ve insan hakları umurlarında değil; tek amaçları Rusya’ya zarar vermek.” diye konuştu.

Varoli, çatışmanın sorumlusunun Putin değil, NATO ve Batılı liderler olduğunu dile getirdi.

İngiliz siyaset uzmanı Marco Garcic de NATO’nun ABD’nin üye ülkelere silah satması için bir araç olduğuna işaret etti.