Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yayın yapan The Grey Zone adlı haber sitesinin kurucusu ve ülkenin önde gelen muhabiri ve yazarı Max Blumenthal, Batılı ülkelerde Çin karşıtı güçlerin Covid-19’un laboratuvardan sızdığı ve Xinjiang’da “toplama kamplarının açıldığı” şeklindeki komplo teorilerini nasıl hazırladıklarını anlattı.  

Blumenthal kısa süre önce Çin merkezli Global Times gazetesine verdiği özel demeçte, The Grey Zone sitesinin Çin lehine yorumlarda bulunmakla ilgilenmediğini, sadece savaş karşıtı kişiler ile Batılı ülkelerin mevcut anlatım yöntemlerine kuşkuyla bakan insanlar adına konuştuklarını vurguladı. 

ABD’li siyaset çevresinin bazı medya organları ve düşünce kuruluşları üzerinden Çin karşıtı girişimlerde bulunma yolları hakkında konuşan Blumenthal, Wuhan’daki laboratuvarda güvenlik açığı yaşandığı ve virüsün laboratuvardan sızdığı iddiasını örnek verdi.

Blumenthal’in verdiği bilgilere göre, öncelikle ABD Dışişleri Bakanlığı söz konusu iddiayı ABD’nin Beijing Büyükelçiliği üzerinden muhabirlere iletti. FOX TV de iddia hakkında haber yaptı. Hemen ardından Senatör Tom Cotton basına verdiği demeçte, Çin’in her ölü için sorumlu olması ve mutlaka cezalandırılması gerektiğini söyledi. Akabinde FOX TV’nin sunucuları da yayınlarında Çin’in cezalandırılması çağrısı yaparak ABD’deki yeni soğuk savaşı alevlendirdi.

Max Blumenthal, Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nde “toplama kampı” iddiasının Çin karşıtı kuruluşlar, Washington’da yaşayan komünizm karşıtı radikaller ve Adrian Zenz gibi hükümet destekli aşırı sağcılar tarafından uydurulduğunu savundu.

Blumenthal, Xinjiang’a gitmediğini, bu nedenle bölgede ne meydana geldiğini tespit edemediğini, ancak ABD karşıtı güçlerin herkesi son derece abartılmış bir yalana, Çin’in Naziler olduğuna inanmaya zorladığını kaydetti. Bu yalanın dünyayı savaşa sürükleyebileceğine, Amerikan vatandaşlarla bu hususta konuşmayı çok istediğine işaret eden Blumenthal, ancak şu ana kadar sadece Çinli medya kuruluşlarının kendisine röportaj teklifinde bulunduğunu söyledi.

Max Blumenthal, Çin ve ABD’nin birbirlerine direnme ihtimalinden endişe duyduğunu da sözlerine ekledi.