CGTN

Yıkıcı Rusya-Ukrayna çatışması ikinci ayına girerken, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy nadiren düzenlediği basın toplantısında Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’nin, 24 Nisan’da Kiev’i ziyaret edeceğini ve ziyaretin gizli tutulması gerektiğini düşünmediğini söyledi. ABD tarafı şimdiye kadar ziyaretle ilgili yorum yapmadı.

Unutmayalım, mart ayının ilk haftasında bir ay önce Blinken, Polonya-Ukrayna sınırını ziyaret ettikten sonra kısa süreliğine Ukrayna’ya girmişti. Blinken, bazı gazeteciler ona soruncaya kadar Ukrayna’ya girdiğini açıklamamıştı. Ancak Blinken’ın iki seyahati arasında bu ziyareti daha tehlikeli hale getiren bazı önemli farklılıklar söz konusu: İlk olarak Blinken’ın ziyareti son kez basın tarafından “sınırda yürüdükten sonra kısa süreliğine Ukrayna’ya girdi” olarak tanımlandı, fakat bu sefer “ülkenin başkentini ziyaret ediyor.” İkincisi, son kez ziyaret ettiğinde tek başınayken, bu sefer savunma bakanı ile ziyaret ediyor; üçüncüsü son seferinde dışişleri bakanı ile görüşmek için gitmişti. Bu farklılıklardan, bu seferki ziyaretin bölgede yoğunlaşan çatışmalar üzerinde nasıl ciddi sonuçlara yol açabileceği anlaşılabilir. Toplantı yeri sadece Ukrayna’nın merkezine kaymakla kalmadı, aynı zamanda ABD’li yetkililerin ve onların Ukraynalı mevkidaşlarının rütbeleri de yükseldi. 

5,2 MİLYON UKRAYNALI ÜLKEYİ TERK ETTİ

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki’nin geçen hafta pazartesi günü basın toplantısında söylediği gibi, ABD tutumunun “değişmediğini” yineledi. Psaki, ABD’nin Ukrayna’ya “güvenlik yardımı” sağlamaya odaklandığını, ancak gerçekte ABD’li yetkililerin “istikrarsızlaştırıcı unsurlar” olarak hareket ederek tam tersini yaptığını belirtiyor. Diğer bir örnek ise, Zelenksiy’in ABD’li üst düzey yetkililerin Kiev’i planlı ziyaretini açıklamasından günler önce, ABD Başkanı Joe Biden yönetimi ABD Kongresi’nden Ukrayna’ya ağır topçu ve mühimmat ile 800 milyon dolarlık ek askeri yardım ve 500 milyon dolar tutarında doğrudan ekonomi yardım talebinde bulundu. 

Bu adımlar, Zelenskiy sadece bir hafta önce ülkenin savaş sonrası yeniden yapılanmaya hazırlandığını açıkladığından, sadece istikrarı bozmuyor, aynı zamanda tehlikeli ve Ukraynalı mültecilerin ümitlerini azaltabilir. Amerika’nın finansal yardımı, Ukrayna hükümetine yıpratma savaşını uzatacak silahları satın alması için olmamalı, daha çok ihtiyaç duyduğu şeyler yararına kullanılmalıdır. Özel operasyon üçüncü ayına girdiği için, ciddiyeti insani krizi yıkıcı bir duruma çeviriyor. UNHCR (Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği), cumartesi günü 5,2 milyon Ukraynalının ülkeyi terk ettiğini açıkladı. 

BELİRSİZLİKLER ARTIYOR

Rusya, NATO doğuya doğru genişlemesine devam ettiği ve sonuç olarak Rusya’nın güvenliğini tehdit ettiği için özel operasyon başlattı. ABD ile Avrupalı müttefikleri ana meselenin özüne gelmiyor ve bir kez daha dünyaya yanlış sinyal gönderiyor. Dünya ekonomisi ve Covid-19 salgını milyonlarca yaşamı olumsuz etkilemeye devam ettiği için çatışmalar şiddeti daha da körüklüyor, istikrarsızlığı artırıyor ve belirsizlikleri yükseltiyor. 

ABD siyaseti, dünyanın çoğuna sahip olanların ve dünyanın tamamına sahip olmak isteyenlerin hizmetinde parlak ve istikrarlı şekilde performans gösterdi. Karar vericilerinin diğerlerini yanıltmaları gerçeği, kendilerinin de yanıltıldığı anlamına gelmez. ABD ateşi körüklemeyi bırakmalı, aksi takdirde durum daha fazla kontrolden çıkacaktır. Zelenskiy’in, kendi sözleriyle “güvenlik durumu izin verdiği zaman”, ABD Başkanı Biden’ı bir kez daha gelecekte Kiev’i ziyaret etmeye davet etmesi gibi. Güvenlik durumu Ukrayna devlet başkanının kırmızı çizgisini düşürmeye devam etmesine izin vermeyecek, Zelenskiy, ABD’nin, ister Sırbistan veya Irak’ta isterse Afganistan’da olsun geçmişte yapamadığı gibi güvenliği sağlamayacağını anlamalıdır. ABD daha fazla mağdur yarattı ve ülkeleri daha da yoksullaştırdı.