Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Özçelik, iç ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Türkiye’nin son zamanlarda felaketlerle uğrattığını dile getiren İsmet Özçelik, “Orman yangınları tam kontrol altına alınmışken sel felaketi karşımıza çıktı. Şu an ölü sayısı 66. Ancak hemen hemen herkes bu sayısının çok daha yükseleceğini düşünüyor. Ciddi bir kayıp da var. İkisini toplarsak 130’dan fazla vatandaşımızın yaşamını yitirdiğine dair hesap yapmak mümkün. Görüntüleri izliyoruz, hakikatten bir felaket. Doğayı kontrol altına almaya çalışırsanız, doğa ile oyun oynamaya kalkarsanız, karşınıza bu tür manzaralar çıkıyor. Dere bir süre sonra intikamını alıyor ‘burası benim’ diyor. Her yerde yapılan hatalar var. Bu hatalar da yavaş yavaş bedenlini ödettirmeye ve faturasını önümüze koymaya başladı.” dedi.

“ABD ORDUSU BİR MERMİ ATMADAN ÇEKİLDİ, KAÇTI”

Afganistan’daki son gelişmeleri de değerlendiren Özçelik, “Kabil’deki görüntüler gerçekten çok ilginç. Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Vietnam’daki çekilişi ile karşılaştırılıyor. ABD’de yapılan tartışmalarda ‘yeni bir Saigon mu?’ değerlendirmeleri öne çıkıyor. Yani ABD’nin Vietnam’daki olduğu gibi Afganistan’da da yenildiği tespitleri yapılıyor. Gerçekten de bu bir yenilgidir. ABD ve CIA tarafından Taliban’ın 3 ila 6 ay içinde Kabil’e girebileceği analizleri yapıldı. 3 günde girdi. Yapılan bu tahlil 3 günde çürüyor. Bence ABD’lilerin bunu oturup düşünmesi lazım. ABD, önce ‘büyükelçiliğime dokunma’ güvencesi almaya çalıştı. Daha sonra da hızlı bir şekilde tahliye kararı verdiler. ABD, Afganistan’da trilyonlar harcadı ve büyük bir ordu kurdu kendine göre. Fakat o ordu bir mermi atmadan çekildi, kaçtı. Bunların tartılması gerekiyor. Öte yandan bölge ülkelerinin tavrı önemli. Taliban’dan Rusya ile ilgili sorun olmadığı, Çin ile ilişkilerin devam edeceği, beraber kalkınacaklarına dair açıklamalar geldi. Türkiye ve Pakistan temaslarını sürdürüyor. Yani bölge ülkeleri orada ve Taliban ile ilişkiye geçtiler. Cumhurbaşkanı Erdoğan da Taliban ile görüşme sinyali vermişti. Bu konuda özellikle Katar üzerinden girişimler oluyor. Taliban’ın Katar’daki Siyasi Bürosunun Sözcüsü Muhammed Naim ‘Doha’daki Türk Büyükelçiliği ile aramızda bir bağlantı var. Doğru koşullar altında Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya gelmeye hazırız.’ dedi. Kabil Havaalanı hakkında da konuşan Naim, ‘Kabil havaalanının güvenliği konusunda Türkiye’ye sözümüzü tüm samimiyet ve açıklıkla söyledik. Tüm yabancı güçler ülkemizi terk etmelidir.’ ifadelerini kullandı. Yine yapılan açıklamalar var, ‘Türkiye’yi düşman değil, müttefik olarak görüyoruz.’ Bu arada en çok dikkat çeken konu bundan sonra nasıl bir iktidar oluşacağı? Geniş tabanlı hükümet sözü veriliyor. Afganistan’da tüm kesimleri kapsayacak bir hükümet kurulması konusunda belli bir anlaşma sağlanmış gibi.” diye konuştu.

“ALMANYA, RUSYA’DAN VAZGEÇECEK GİBİ GÖZÜKMÜYOR”

Gazeteci İsmet Özçelik, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında yapılacak görüme için ise şunları söyledi:

“Son derece önemli bir görüşme. ABD, özellikle Biden göreve geldikten sonra Avrupa’nın Moskova’ya karşı tavır almasını istiyor. Bu konuda da baskılarını sürdürüyor. Avrupa içinde de ABD ile hareket edilmesini isteyen ülkeler var. Almanya bu konuda başından beri farklı bir çizgi izledi. Almanya, Rusya’dan pek vazgeçecek gibi gözükmüyor. Bunun en büyük örneği Kuzey Akım 2 Projesi’ydi. Şimdi bu ilişkinin devam etmesi gündemde. Çünkü Almanya’nın çıkarları bunu gerektiriyor. Merkel emekliye ayrılmadan önce son bir rötuş daha yapmak istiyor ve Putin ile görüşmesini de bu çerçevede değerlendirmek lazım. Rusya’nın da Almanya’ya karşı farklı bir politika izlediğini zaten hep gördük. Bu görüşme önümüzdeki dönem açısından son derece önemli olacak. Merkel, Putin ile yapacağı görüşmeden iki gün sonra Kiev’e gidecek ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy ile görüşecek. Bu görüşme de önemli.”