Xinhua

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden’ın Afganistan’daki bütün Amerikan askerlerini 11 Eylül’de ülkeye geri çekme kararı, ABD’yi savaş bataklığından sorumsuz biçimde çekme girişimi, güvenlik kara delikleri yaratacak ve ülkenin çektiği zaten ağır dertleri daha da ağırlaştıracak.

ABD’nin ani toptan asker çekeceğini açıklaması çatışmaların yıprattığı ülkede güvenlik durumunu kötüleştirdi, artan militan saldırılarına ve sonunda sivil kayıplara yol açtı. ABD öncülüğündeki güçlerin 1 Mayıs’ta başlayan çekilmelerinden bu yana, Taliban militanlarını saldırılarını artırdı. Ek olarak geçen hafta, Kabil’in batı kesimindeki bir kız ortaokulunun dışında peş peşe meydana gelen üç patlamada en az 50 kişi öldü, 100’den fazla kişi yaralandı.

ABD Soğuk Savaş sırasında o zamanki Sovyetler Birliği’ne karşı savaşmak için militanları finanse ederek ve silahlandırarak ayaklanma tohumlarının atılmasına yardım etti. Ondan sondaki yıllarda Afganistan kötücül bir terör uru geliştirdi ve giderek uluslararası terörizm ile aşırıcılığın yuvası haline geldi.

KÜRESEL GÖZLEMCİLERDEN “BAŞARISIZLIK” VURGUSU

2001’deki ABD öncülüğündeki Teröre Karşı Savaş’tan sonra, Afganistan terörist saldırıların azalması yerine artışına şahit oldu. ABD askeri faaliyetlerinin o zamandan bu yana ağır sivil kayıplara neden olması gerçeğine rağmen, vahşi çatışmalar ve kanlı saldırılar devam etti. Şu anda, ani bir ABD geri çekilmesi sadece ülkenin devam eden güvenlik krizini ağırlaştıracaktır, çünkü bu terörist gruplar ve değişik siyasi güçler için boşluğu doldurmak ve daha fazla isyan çıkarmak için bir şans olacaktır.

ABD birliklerinin aceleyle çekilmesi ayrıca Afgan hükümet güçleri ile diğer silahlı güçler arasındaki mevcut güç dengesini hızla değiştirecek ve şiddetli çatışmalar riskini artıracaktır. Biden’ın ABD askerlerini Afganistan’dan çekme kararı, ABD’deki düşünce kuruluşu Brookings Institution tarafından kısa süre önce yayınlanan bir makaleye göre, önemli riskleri olan “büyük bir hata.” Makalede herhangi bir hızlı asker çekmenin bu yılki en muhtemel sonucu, etnik temizlik, kitle katliamları ve ülkenin sonunda parçalanması dâhil “çok korkunç” olacağına işaret ediliyor.

Geriye bakıldığında, Afganistan’ın bugün yüz yüze kaldığı kargaşa, ABD askeri gücünün aşırı kullanımının sonuçlarının başka bir ürpertici hatırlatılması. Geçen 20 yılda ABD’nin Afganistan’daki askeri varlığının birçok küresel gözlemci tarafından bir başarısızlık olarak nitelendirilmesine şaşmamalı.