CRI Türk Dış Haberler Servisi

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) kontrol ettiği Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından borç tuzağına çekilen Arjantin ekonomik yönelimini değiştirmeye karar verdi.  Arjantin Cumhurbaşkanı Alberto Fernandez’in Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile görüşmesinin ardından ülkenin Kuşak ve Yol İnisiyatifi’ne katılma kararı aldığı duyuruldu.

Arjantin hükümeti 2013 yılında ilan edilen Kuşak ve Yol İnisiyatifi’ne katılımını “Bu stratejik karar, ulusal hükümetin yatırımlar için finansmanını garanti eden ve 23,7 milyar dolardan fazla bütçeye sahip farklı anlaşmalar imzalamasının önünü açacak.” ifadeleri ile duyurdu.  Buenos Aires Times gazetesine konuşan devlet yetkilileri de Kuşak ve Yol’a katılımın “tarihi bir dönüm noktası” olduğunun altını çizerek Çin ve Arjantin arasındaki ilişkilerin yatırım odakla yeni bir aşamaya geçtiğini dile getirdi.

Arjantin hükümeti yatırımların alt yapı, tarım, madencilik gibi alanların yanı sıra dijital ekonomiyi de kapsamasını beklerken, 40 dakika süren ikili toplantıda Çin lideri Xi Jinping, kalkınma fırsatlarını paylaşmaya açık oldukları söyledi.

BRICS’LE DE İLGİLENİYORUZ

Beijing 2022 Kış Olimpiyatları’na katılım için Çin’e giden Fernandez gezi sonrasında yaptığı açıklamada Kuşak ve Yol Anlaşması’nı “Ayaklarımız üzerinde durmamıza yardımcı olacak” sözleri ile özetledi. Xi ile görüşmesinde yerel para birimleri Swap anlaşmasının da kabul edildiği bilgisini paylaşan Fernandez “Şimdi yapmamız gereken, Merkez Bankası teknisyenleri ile Maliye veya Ekonomi Bakanlığı’na bunu hayata geçirecek yolu bulmaları için biraz zaman vermek.” diye konuştu.

Arjantin lideri ayrıca Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afirka’dan oluşan BRICS ortaklığına katılmakla da ilgilendiklerini aktararak “Dışişleri Bakanımız BRICS ve Brezilya’yı kapsayan ülkelerle bu konuyu çalışmaya başladı. Bu bizi ilgilendiriyor zira onların birçok ülkede yatırımları finanse etmek için kalkınma bankası bulunuyor.” ifadesini kullandı.

“ABD’YE BAĞIMLILIKTAN KURTULMAK İSTİYORUZ”

Arjantin Cumhurbaşkanı Alberto Fernandez’in Çin ziyareti öncesi durağı Rusya olmuştu. Başkent Kremlin Sarayı’nda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından ağırlanan Fernandez “Arjantin’in IMF ve ABD’ye olan bağımlılıktan kurtulmasını, yeni fırsatlar yaratmamızı ısrar ve inatla savunuyorum. Bu noktada Rusya ile iş birliği bizim için son derece önemli.” yorumunda bulunmuştu.  Fernandez, gazetecilerin Washington yönetiminden yaptığı açıklamalara dair herhangi bir tepki gelip gelmediği yönündeki soruya ise şu yanıtı vermişti:

“ABD hükümetinin herhangi bir yetkilisinden, söylediklerimi sorgulayan herhangi bir açıklama görmedim ve bana iletilmedi. ABD’nin IMF üzerindeki üstünlüğü çok büyük olduğu için devasa bir alacaklı olduklarının farkındasınız. Yeni bir şey mi söyledim? Söylediklerimden kimsenin rahatsız olacağını düşünmüyorum. Çok taraflılığa inandığımız için ABD ile de ciddi ve sorumlu ilişkiler kurmamız gerektiğine inanıyorum. Biz buna inanıyoruz ve sorguluyoruz.